Na podstawie „La culpa es de la vaca” (Krowia wina), Jaime Lopera Gutierrez i Martha Ines Bernal Trujillo, Wydawnictwo Intermedio, Bogota, Kolumbia 2002;
z hiszpańskiego przetłumaczyła Patrycja Badecka. Pięknie dziękujemy!

 

Staramy się przekonać, że życie stanie się lepsze gdy skoczymy 18 lat, po ślubie, gdy będziemy mieli lepszą pracę, po urodzeniu dziecka, po urodzeniu następnego…
Czujemy się sfrustrowani, bo nasze dzieci nie są wystarczająco duże i myślimy, że będziemy bardziej szczęśliwi, gdy już będą. Potem biadolimy, bo są trudnymi w podejściu nastolatkami i oczywiście poczujemy sie bardziej szczęśliwi, gdy już przejadą przez ten etap.
Podejmujemy decyzje, że nasze życie osiągnie pełnię, kiedy naszemu małżonkowi(-ce) będzie powodziło sie lepiej, kiedy będziemy mieli lepszy samochód, albo lepsze mieszkanie, kiedy będziemy mogli wziąć urlop, czy w końcu pójść na emeryturę.
Prawda jest taka, że nie ma lepszego momentu niż teraz, aby być szczęśliwym. Jeśli nie teraz to kiedy?
Jednym z naszych ulubionych aforyzmów jest następujące stwierdzenie Alfreda de Souza: ” Przez długi czas wydawało mi sie ze prawdziwe życie zaraz się zacznie. Zawsze jednak pojawiała się jakąś przeszkoda na drodze, jakiś nierozwiązany problem, jakąś niedokończona sprawa, oczekiwanie na coś, dług do spłacenia; aby to prawdziwe życie się zaczęło. Dopóki nie zdałem sobie sprawy że te przeszkody to właśnie moje życie”.
Ta perspektywa pomogła nam zrozumieć ze nie ma drogi do szczęścia: że szczęście jest droga. Powinniśmy doceniać każdy moment, szczególnie, gdy go dzielimy z kimś dla nas szczególnym, pamiętając ze czas na nikogo nie czeka.
Nie czekaj na to jak już skończysz szkole, jak wrócisz do szkoły, jak stracisz zbędne kilogramy, jak będziesz mieć dzieci, jak dzieci pójdą do szkoły, jak już zawrę związek małżeński, jak już sie rozwiodę, do piątku wieczorem, do niedzieli rano, do wiosny, do lata, do jesieni, do zimy albo do śmierci, aby zrozumieć że nie ma lepszego czasu niż ten tu i teraz, aby być szczęśliwym. Szczęście jest przejściem do celu, nie celem.

 

Pracuj jakbyś nie potrzebował pieniędzy, kochaj jakbyś nigdy nie został skrzywdzony i tańcz jakby nikt na ciebie nie patrzył.