Kolejny problem naszej Czytelniczki Marty związany jest z odmawianiem:

“Jakakolwiek odmowa spełnienia próśb bądź żądań innych osób powoduje, że czuję się bardzo niekomfortowo: czuje ogromny niepokój (jakbym nie robiła tego co do mnie należy), mam poczucie winy, czuję się niedobra i samolubna.”

Szkodliwe przekonanie: odmowa to coś złego
Poczucie winy, które Ci towarzyszy podczas odmawiania wskazuje na to, że kojarzysz te zachowanie z czymś “grzesznym”, niedobrym, niewłaściwym! Najwyraźniej czujesz się wtedy tak, jakbyś łamała jakiś ważną zasadę czy normę.W wielu domach wpaja się dzieciom reguły “dobrego i złego” zachowania, które w późniejszym życiu ograniczają swobodę bycia sobą, postępowania w sposób asertywny. Reguły te traktujemy potem jak powinności – czyli coś, czego naprawdę nie chcemy robić, ale czujemy się do tego zobowiązani lub przymuszeni. Kiedy się do nich nie stosujemy, wywołują dyskomfort i poczucie winy.

Rozpoznaj błędne wytyczne
Prawdopodobnie przyswoiłaś jako determinanty swojego zachowania poniższe reguły (wszystkie lub niektóre z nich):

Odmawianie innym jest niegrzeczne.
Jeśli będziesz odmawiać, inni przestaną Cię lubić.
Rób to, czego inni od Ciebie oczekują.
Trzeba pomagać innym.
Należy zawsze wyświadczać innym przysługi.
Nieładnie jest przedkładać własne potrzeby nad potrzeby innych.
Nie dbaj o siebie – to egoizm, samolubstwo, rzecz godna potępienia!
Inni są ważniejsi od Ciebie.
Musisz myśleć przede wszystkim o innych.

Wiele takich przekazów funkcjonuje jednocześnie i wspiera siebie wzajemnie, tym silniej zniechęcając Cię do jakiejkolwiek demonstracji własnego zdania i postępowania w zgodzie ze sobą.

Zadecyduj o zmianie
Jeśli chcesz się rozwinąć, pora się uwolnić od tych ograniczających wytycznych! No cóż, rodzice, czy inni znaczący ludzie nie zawsze mieli rację…

Joanna Stelmach