Trudności z odmawianiem 2/2

Kontynuacja poprzedniego wpisu.

Wykuj na blachę prawa człowieka
Koniecznie zapoznaj się z prawami asertywności. Z prawami przysługującymi każdemu człowiekowi. Oswój się z nimi. Powtarzaj je sobie jak najczęściej. Przywołuj w każdym trudnym momencie – kiedy ktoś Cię o coś prosi a Ty masz ogromną ochotę odmówić, lecz bardzo się tego boisz:

Mam prawo myśleć przede wszystkim o sobie!
Mam prawo sama decydować o swojej reakcji w danej sytuacji!
Mam prawo odmawiać i nie odczuwać z tego powodu winy!

Zajmie to trochę czasu, zanim te prawa się w Tobie ugruntują, ale zapewniam Cię, że pamięć o nich pomoże Ci w odmawianiu.

Zobacz w odmowie dobro, przejaw miłości
Podumaj nad tym:
Szczera odmowa jest wyrazem miłości i szacunku wobec siebie i innych.
„NIE” jest kochającą odpowiedzią!Może być wyrażona z miłością i może być przyjęta z miłością.
Kiedy kochasz siebie, pragniesz mówić i postępować w zgodzie ze sobą, a nie wbrew sobie – bo to prędzej czy później unieszczęśliwia.

Kiedy naprawdę kogoś kochasz, to jesteś wobec niego uczciwa, otwarcie mówisz o tym, jak się z czymś czujesz i czego pragniesz. Nie okłamujesz, nie ukrywasz swojej autentycznej postawy. Kiedy chcesz odmówić – życzliwie i spokojnie to wyrażasz.

Także ktoś, kto Cię naprawdę kocha, zrozumie a nawet ucieszy się, kiedy mu odmówisz! Pragnie Twojej pomocy tylko wtedy, kiedy robisz to chętnie i z radością! Nie chce Twojego poświęcania się, nie chce byś robiła dla niego coś, z czym Ci będzie źle i niewygodnie!

Upewniaj się w swoim postanowieniu o zmianie
Możesz wzmacniać swoje postępy kierując się np. słowami mądrych ludzi – oto cytaty :„Jeśli często składamy własne prawa w ofierze, uczymy innych, jak nas wykorzystywać.”
P. Jakubowski„Powiedzenie „nie” temu, czego nie chcesz, otwiera drzwi temu, czego chcesz”.
Bob Mandel

Życzę Ci miłego odmawiania! :)
Joanna Stelmach


About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

Dodaj komentarz

avatar