Jeśli zależy Ci na uwolnieniu się od myślenia uzależnionego i osiągnięcie trwałego szczęścia, to kolejnym ważnym krokiem jest przeanalizowanie tego, co stanowi dla Ciebie wartość i, być może, wybranie od nowa tego, co stanie się dla Ciebie najbardziej cenne.

To Ty nadajesz znaczenie rzeczom
Rzeczy same w sobie nie mają określonej wartości. To Ty nadajesz im znaczenie. Przyjrzyj się uważnie temu, czemu przypisujesz wartość. To, co cenisz w życiu najbardziej określa Twoje dominujące pragnienia, cele, jakie sobie wyznaczasz, i czyny, jakich się podejmujesz. Twoje wartości stanowią drogowskaz dla wszelkich Twoich życiowych decyzji, są więc niezmiernie ważne w kształtowaniu Twojego losu.

Co jest dla Ciebie najważniejsze?
Poświęć czas na zastanowienie się:
Czemu nadajesz największe znaczenie w swoim życiu?
W co inwestujesz najwięcej swojego czasu, wysiłku, starań – licząc, że przyniesie Ci to szczęście?
Czy są to rzeczy przemijające, tymczasowe czy coś o trwałym znaczeniu?
Czy jest to korzystne dla Ciebie i dla innych, czy szkodliwe?

Na przykład:
Czy masz skłonność do zemsty za doznane od innych krzywdy, czy może wolisz rozwijać w sobie umiejętność zrozumienia i wybaczenia?
Czy uważasz, że najlepiej izolować się od ludzi, chronić się przed spodziewanymi przykrościami z ich strony, czy też cenisz jednoczenie się z innymi w duchu miłości i zaufania?
Czy dążysz “po trupach do celu”, aby za wszelką cenę osiągnąć sukces w jakiejś dziedzinie, czy pragniesz, realizując swoje cele, kierować się najszlachetniejszą stroną swojej natury?

Co mówią Ci o Tobie Twoje odpowiedzi?
Czy jesteś zadowolony z wyników powyższej analizy?
Czy chciałbyś nadać wartość czemuś innemu niż do tej pory?

Rzeczy przemijające lub o marnej wartości nie zapewniają trwałego szczęścia
Wpadasz w pułapkę uzależnienia kiedy cenisz i przywiązujesz się do rzeczy lub stanów nie posiadających wartości i/lub nietrwałych, a także kiedy Twoje pragnienia związane są ze szkodzeniem lub ograniczaniem kogoś (kiedy Ty zyskujesz, to co jest dla Ciebie cenne, ktoś inny to traci) – wtedy związane z nimi szczęście będzie niepełne i ulotne.

W życiu zazwyczaj wygląda to tak – uważasz, że coś jest wartościowe, więc stawiasz sobie cel, aby to zdobyć. Często, po jego osiągnięciu i krótkotrwałej satysfakcji, znów czujesz niedosyt, i ponownie zaczynasz poszukiwać – co w zewnętrznym świecie może mnie uszczęśliwić? Co wypełni tę pustkę we mnie?

Mam już żonę/męża – teraz czas na dzieci. Dorobiłem się już samochodu, teraz chcę domu z ogrodem. A potem własny helikopter. Byłem już w Bułgarii, teraz chcę zwiedzić Japonię, Indie, i Pakistan. Chcę awansować, zdobywać tytuły naukowe, mieć coraz więcej pieniędzy, coraz większą władzę… itd.

Nie zrozum mnie źle – te wszystkie i inne rzeczy nie są niczym złym, nie są przyczyną nieszczęść! Małżeństwo, rodzina, bogactwo, prestiż, sława są całkiem w porządku! Możesz w pełni z nich korzystać i cieszyć się nimi – szkodzi Ci jedynie przywiązanie do tych rzeczy i robienie z nich warunków Twojego szczęścia. Co bowiem będzie jeśli je stracisz? Kiedy wyleją Cię z pracy, odejdzie od Ciebie żona, w pożarze spłonie cały Twój dobytek? Co wtedy zostanie z tego szczęścia?!


Joanna

Trwałe szczęście, cz.2