Być może wielokrotnie we własnym domu słyszałaś, że nic Ci nie wolno, nie masz do niczego prawa, nic nie jest Twoje, jesteś głupia, wszyscy wiedzą, że jesteś wariatką, masz duże szczęście że jesteś z partnerem.
NIKT NIE MA PRAWA TAK DO CIEBIE MÓWIĆ!

Czy pamiętasz swoje podstawowe prawa?
Zastanów się, czy są one respektowane przez Twojego partnera i bliskich!

* Masz prawo żyć w domu wolnym od przemocy.

* Masz prawo czuć się bezpiecznie we własnym domu.

* Masz prawo do szacunku i godnego traktowania.

* Masz prawo do swobodnego wyrażania własnego zdania, nawet jeśli Twój partner myśli zupełnie inaczej.

* Masz prawo współuczestniczyć w podejmowaniu decyzji dotyczących spraw związanych z Waszą rodziną, domem, dziećmi, wydatkami. Twoje potrzeby, sprawy są równie ważne jak Twojego partnera.

* Masz prawo szukać profesjonalnej pomocy w sytuacji, gdy jesteś niezadowolona lub zaniepokojona tym, co się dzieje w domu.

* Masz prawo do swobodnego kontaktowania się z bliskimi, rodziną, przyjaciółmi.

* Masz prawo popełniać błędy. Masz prawo do bycia niedoskonałą matką czy żoną.

PAMIETAJ!
ZAWSZE MOŻESZ ZMIENIĆ SWOJE ŻYCIE!

Możesz zwrócić się do instytucji i służb społecznych działających na terenie Twojej miejscowości. Mogą to być: Policja, Prokuratura, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Ośrodek Interwencji Kryzysowej.
Możesz także porozmawiać ze specjalistami korzystając z telefonu, lub kontaktując się z nimi za pomocą Internetu. Szczególnie polecamy stronę:
Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”

! Materiały do ostatnich wpisów o przemocy zaczerpnęliśmy z ulotki MOPS-u w Jeleniej Górze (którą opracowała Joanna w 2004 roku, opierając się na informacjach zamieszczonych m.in. w materiałach Niebieskiej Linii)