Przedstawiamy ćwiczenie badające jakość Twojego obecnego związku. Pozwala ono na obejrzenie stanu związku, w którym obecnie jesteś i nad czym przydałoby się zastanowić, aby go polepszyć. Jeśli jesteś w tej chwili singlem, to także wyniesiesz z tego ćwiczenia korzyści, bowiem zobaczysz jak funkcjonowałeś/-aś w poprzednich relacjach i czy nadal chcesz takie tworzyć. Może odnajdziesz coś w sobie, co wymaga zmiany?
Powtórzę, że zadaniem tego ćwiczenia jest obserwacja jakości relacji. W przyszłości planujemy zamieścić kolejne zadania ukazujące jakość Twojego nastawiania, kondycji związku a także będą sposoby pracy nad sobą, oraz wzajemnej pracy w związku.

Ćwiczenie to możesz wykonać z partnerem. Wtedy każde z Was pracuje osobno na swoich arkuszach a po zakończeniu porównujecie i wyciągacie wnioski na rzecz pielęgnowania idei dobrego partnerstwa :)

Zaczynamy!

Ćwiczenie – „Obiektywne spojrzenie na związek”

Przygotuj 3 czyste kartki.

Podziel każdą z kartek linią pionową na dwie części.

1 kartka. Po lewej stronie, w nagłówku napisz – „Cechy i zachowania mojego obecnego / przeszłego partnera”, po prawej – „Cechy i zachowania mojego idealnego partnera” (czyli jaki miałby być – wzór).

2-ga. „Charakterystyka mojego obecnego / poprzedniego związku” oraz „Mój idealny związek”

3-cia. Napisz – „Moje cechy charakteru i zachowania, które ujawniam w obecnym / poprzednim związku” i „Moje cechy i zachowania w idealnym związku” (czyli jaki/-a chcę być – wzór).

 

Wypełnij teraz pola w na tych kartkach. Nie śpiesz się, poświęć temu ćwiczeniu wystarczająco dużo czasu, aby przeprowadzić je w spokoju i z maksymalnym zaangażowaniem. Nie osądzaj, tylko staraj się pisać jak najwięcej.

Następnie porównaj to co wypisałeś/-aś po lewej i prawej stronie.  Znowu – nie osądzaj, nie potępiaj – po prostu zobacz jaki jest stan Twojego obecnego związku (lub poprzedniego). Jaki jest Twój partner (był poprzedni), jaki/-a Ty jesteś (byłeś/-aś). Zapytaj siebie Czy chcę tego samego w przyszłości?

 

Czy chcesz tego samego w przyszłości?

 Po tym ćwiczeniu będziesz wiedział/-a jakiego partnerstwa oczekujesz i nad czym możesz pracować, aby zbliżyć się do swojego idealnego obrazu. Wypisz sobie jeszcze raz na czystej kartce charakterystykę idealnej siebie, idealnego Partnera, idealnego Związku. Powieś to w pokoju, w widocznym miejscu i często czytaj. Skup się na swoim wymarzonym obrazie związku miłosnego i dąż do jego realizacji.

Powodzenia!
Tomasz Kurzydłowski

PS. Tutaj możesz pobrać arkusze do tego ćwiczenia  >>  Obiektywne spojrzenie

PPS. Proszę Cię o krótki komentarz na temat tego ćwiczenia. Czy jest dla Ciebie pomocne?

 

Obiektywne spojrzenie - arkusz cwiczenia