W jaki sposób zbadać jakość obecnego związku?

Przedstawiamy ćwiczenie badające jakość Twojego obecnego związku. Pozwala ono na obejrzenie stanu związku, w którym obecnie jesteś i nad czym przydałoby się zastanowić, aby go polepszyć. Jeśli jesteś w tej chwili singlem, to także wyniesiesz z tego ćwiczenia korzyści, bowiem zobaczysz jak funkcjonowałeś/-aś w poprzednich relacjach i czy nadal chcesz takie tworzyć. Może odnajdziesz coś w sobie, co wymaga zmiany?
Powtórzę, że zadaniem tego ćwiczenia jest obserwacja jakości relacji. W przyszłości planujemy zamieścić kolejne zadania ukazujące jakość Twojego nastawiania, kondycji związku a także będą sposoby pracy nad sobą, oraz wzajemnej pracy w związku.

Ćwiczenie to możesz wykonać z partnerem. Wtedy każde z Was pracuje osobno na swoich arkuszach a po zakończeniu porównujecie i wyciągacie wnioski na rzecz pielęgnowania idei dobrego partnerstwa :)

Zaczynamy!

Ćwiczenie – „Obiektywne spojrzenie na związek”

Przygotuj 3 czyste kartki.

Podziel każdą z kartek linią pionową na dwie części.

1 kartka. Po lewej stronie, w nagłówku napisz – „Cechy i zachowania mojego obecnego / przeszłego partnera”, po prawej – „Cechy i zachowania mojego idealnego partnera” (czyli jaki miałby być – wzór).

2-ga. „Charakterystyka mojego obecnego / poprzedniego związku” oraz „Mój idealny związek”

3-cia. Napisz – „Moje cechy charakteru i zachowania, które ujawniam w obecnym / poprzednim związku” i „Moje cechy i zachowania w idealnym związku” (czyli jaki/-a chcę być – wzór).

 

Wypełnij teraz pola w na tych kartkach. Nie śpiesz się, poświęć temu ćwiczeniu wystarczająco dużo czasu, aby przeprowadzić je w spokoju i z maksymalnym zaangażowaniem. Nie osądzaj, tylko staraj się pisać jak najwięcej.

Następnie porównaj to co wypisałeś/-aś po lewej i prawej stronie.  Znowu – nie osądzaj, nie potępiaj – po prostu zobacz jaki jest stan Twojego obecnego związku (lub poprzedniego). Jaki jest Twój partner (był poprzedni), jaki/-a Ty jesteś (byłeś/-aś). Zapytaj siebie Czy chcę tego samego w przyszłości?

 

Czy chcesz tego samego w przyszłości?

 Po tym ćwiczeniu będziesz wiedział/-a jakiego partnerstwa oczekujesz i nad czym możesz pracować, aby zbliżyć się do swojego idealnego obrazu. Wypisz sobie jeszcze raz na czystej kartce charakterystykę idealnej siebie, idealnego Partnera, idealnego Związku. Powieś to w pokoju, w widocznym miejscu i często czytaj. Skup się na swoim wymarzonym obrazie związku miłosnego i dąż do jego realizacji.

Powodzenia!
Tomasz Kurzydłowski

PS. Tutaj możesz pobrać arkusze do tego ćwiczenia  >>  Obiektywne spojrzenie

PPS. Proszę Cię o krótki komentarz na temat tego ćwiczenia. Czy jest dla Ciebie pomocne?

 

Obiektywne spojrzenie - arkusz cwiczenia

 

 

About the Author:

Psycholog i terapeuta par. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)
avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
marcinTomasz Kurzydłowskikatarina158 Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

katarina158
Gość
katarina158

na temat tego cwiczenia,mysle ze to jest dobry pomysl. jednak o to musza zadbac i uswiadomic sobie obie strony. czego chca i czy dalej chca. bez sensu jest starac sie samemu.kazdemu z nas jest latwij radzic komus…jednak samemu w danej chwili podejmowac jaka kolwiek decyzje jest ciezko. rozum mowi nam swoje,a serce swoje.zycie nas samo cwiczy w zwiazku,kazdego dnia.nie sami.ale razem trzeba walczyc o to by byc razem. nawet gdy jest zle.

marcin
Gość
marcin

Uważam, że ideałów nie ma, ani idealnych związków rozumianych jako “cel” lub z czym mi się kojarzy “żyli długo i szczęśliwie”. W świadomych związkach na 1 i 2 kartce lewa strona równa się prawej. Jeśli napiszę, że nasz związek oparty jest na zaufaniu i wzajemnym szacunku i tak samo w idealnym, to tak naprawdę wchodząc w ten związek powinnismy go uwazac za idealny, bo idealny to jest taki który jest przez nas akceptowany takim jakim jest ,czyli daje nam satysfakcję bycia w nim. Prawe kolumny odbieram jako oczekiwania, może dlatego tak napisałem. Czyli, cokolwiek napiszę w dowolnej kolumnie na 1… Czytaj więcej »