Dzisiaj opiszę kolejny czynnik atrakcyjności interpersonalnej jakim są wady i zalety.

Zdecydowanie lubimy otaczać się osobami z zaletami. Osoba, która Cię interesuje, może mieć ich bardzo wiele. Jednak to wady odgrywają ważniejszą rolę! Nie jest tak, że wady z zaletami się równoważą, czy znoszą w proporcji jeden do jednego. Wynika to z efektu negatywności, w którym wykrycie wady powoduje większe konsekwencje, niż wykrycie zalety. Trzeba mieć więcej zalet, aby przewyższyły jedną a męczącą wadę.

Ponadto, w zależności od charakteru znajomości, inne zalety i wady stają się dla Ciebie ważne. Co więcej – to Ty decydujesz co w danej relacji uznasz za wadę / zaletę! Głośne zachowywanie się na imprezie Twojej przyjaciółki, zwracanie na siebie uwagi, cięty dowcip o sprawach damsko-męskich, możesz uznać za jej fajną zaletę – wszak ta przyjaciółka może być duszą towarzystwa! Ale jeśli tak zachowywałby się Twój partner, to możesz mu mieć za złe, że się wygłupia, ośmiesza, i … flirtuje! Może Ci być nawet wstyd!

Więc co innego będzie Cię interesowało u przyjaciela a co innego u partnera. Chociaż Twój partner może mieć mnóstwo zalet, to jedna wada potrafi wytrącać Cię z równowagi!

Jest taki specyficzny okres, kiedy to zdecydowanie więcej widzisz zalet, niż wad. W tym czasie wady po prostu tak bardzo nie przeszkadzają. Jesteś wtedy hiper-optymistką! Tak się dzieje na początku znajomości, kiedy wzajemna fascynacja, zauroczenie, namiętność sprawiają, że jest się „uodpornionym” na widzenie „ciemniejszych” stron partnera. Działa wtedy magia zakochania się.

Tomasz Kurzydłowski

PS
Na warsztacie „Przyciągnij wymarzonego partnera” pomożemy Ci określić jakie powinien mieć cechy Twój przyszły partner i pokażemy jak być konsekwentną w ich wyborze :)

>>> Przyciągnij wymarzonego partnera <<<

> część 3:  Korzystne podobienstwa u partnerów w związku uczuciowym

.