Wpływ seksu na jakość związku (2/3)

(druga część wywiadu z psychologiem Joanną Stelmach z Jeleniej Góry; część pierwsza – "Rozmawiać o seksie")

– Jaki to ma wpływ na nasze życie?

– Tłumione pragnienia mogą przejawiać się w snach i fantazjach.  Niewykorzystaną energię seksualną możemy przenosić na inne obszary: zajmujemy się dziećmi, pracą twórczą, sprawami innych ludzi.
Możemy też zacząć realizować swoje pragnienia poza domem.  Wdajemy się w romanse, oddajemy się pornografii, czy tak dziś modnemu cyberseksowi czyli uprawianiu seksu przy pomocy internetu.

Jeśli nasze potrzeby seksulane nie są zaspokojone, stajemy się sfrustrowani. Jesteśmy przecież istotami seksualnymi, to część naszej natury. Seks jest bardzo ważną częścią życia. Oczywiście, niektóre osoby potrafią wiele lat żyć bez seksu. Najczęściej jednak są to osoby, które wcześniej nie odczuwały satysfakcji w tej sferze, łatwiej im zatem zrezygnować z seksu. Jest to jednak zubożenie życia, bo seks to źródło bardzo intensywnych, pozytywnych emocji. Dostarcza nam przyjemności, wzmacnia więź łączącą partnerów. Po akcie seksualnym odczuwamy radość, uczucie spełnienia, naładowania akumulatorów – i tego nam brakuje.

 

– Są okresy w życiu, kiedy z seksu rezygnujemy co najmniej z ulgą.

Zaplanujmy erotyczny wieczór

Zaplanujmy erotyczny wieczór; © Yuri Arcurs - Fotolia.com

– Dla kobiety to okres tuż po urodzeniu dziecka i moment, kiedy zaczynamy się starzeć. W przyspieszeniu tej ostatniej decyzji „pomagają” kompleksy związane z naszym ciałem. Wielu osobom trudno przychodzi pogodzenie z objawami starzenia się ciała, wstydzą się tego nawet przed stałym długoletnim partnerem. Dobrze jest uprawiać seks tak długo, jak można i jak się chce. Niekoniecznie taki, w którym dochodzi do stosunku. Można dawać sobie przyjemność poprzez pieszczoty.

Dla seksu i miłości nie ma limitu wieku!

 

– Tyle pięknej teorii. Jak wygląda rzeczywistość widziana z gabinetu psychologa?

Stres jest dziś dużym problemem. Są osoby młode, które trafiają do mojego gabinetu, studiują, czasem dwa kierunki studiów jednocześnie i do tego pracują zarobkowo. Zaniedbują swoje związki, a przy okazji i tę sferę.

Seks wymaga bowiem uwagi, dbałości i czasu!

Pośpiech i myślenie zamiast przeżywania aktu są naszym wrogiem. Dużo osób uważa, że wartościowy jest seks tylko spontaniczny. Nie zgadzam się z tym.
W okresach, kiedy namiętność gaśnie, aranżujmy spotkania. Pewnie, że nie na siłę. Seks nie powinien być obowiązkiem. Ale kiedy zaplanujemy erotyczny wieczór, a w ciągu dnia okażemy sobie dużo czułości, pojawi się miły dreszczyk, ekscytacja, emocje związane z oczekiwaniem. Dzięki temu możemy się wprowadzić w miły nastrój i mamy większą ochotę na sam akt.

 

> Część 3 – Kiedy wygasa pożądanie?

 

 

By | 2017-08-05T15:12:36+00:00 10.02.2012|Categories: pielęgnacja związku, wywiady|Tags: , |0 komentarzy

About the Author:

Psycholog i psychoterapeuta - pracuje w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej. Jej pasją jest Miłość i Duchowość - ich obserwacja, kontemplacja i świadome przejawianie w codziennym życiu. Uwielbia przyrodę, jogę, śmiech. Szczęśliwa małżonka Tomasza Kurzydłowskiego :)

Dodaj komentarz

avatar