Wyznaczniki atrakcyjności męskiej sylwetki

W artykule "Dlaczego wcięcie w pasie zwiększa atrakcyjność fizyczną?" pisałem o jednym ze wskaźników atrakcyjności ciała kobiety. Była to proporcja talii do bioder (WHR). U bardzo atrakcyjnej kobiety wskaźnik ten wynosić powinien 0,7. Taką pożądaną wartość współczynnika WHR wyliczono także dla mężczyzn i wynosi ona 0,9.

Poddaje się w wątpliwość posługiwanie się tym wskaźnikiem wobec mężczyzn. Profesor Andrzej Szmajke udowodnił, że o wiele lepszym byłaby proporcja szerokości ramion do szerokości biodra (SHR). Dla kobiet ważna jest klata mężczyzny – czyli szerokość ramion mężczyzny  – ma być ona znacznie większa niż szerokość jego bioder. „Wzór uzyskanych wyników sugeruje, że to SHR, a nie WHR, jest fenotypowym sygnałem stanu zdrowia mężczyzny, decydującym o jego atrakcyjności w procesie doboru płciowego.” (Szmajke, 2004, s. 106).

Atrakcyjne kobietyAtrakcyjny mężczyzna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowując moje dwa ostatnie artykuły. Dla mężczyzn atrakcyjna jest u kobiet sylwetka w kształcie klepsydry. A dla kobiet wyznacznikami atrakcyjności meskiej sylwetki są jego szerokie bary. Pamiętaj jednak, że są to jedne z wielu wskaźników atrakcyjnej sylwetki i raczej drugorzędne :)

Tomasz Kurzydłowski

 

PS. A według Ciebie co jest ważne aby uznać mężczyznę za atrakcyjnego fizycznie?
Proszę, wpisz w komentarzu!

 

Szmajke, A. (2004). Proporcja talia/biodra czy ramiona/biodra? Anatomiczne wyznaczniki atrakcyjności męskiej sylwetki w procesie doboru płciowego. Studia Psychologiczne, 42(3), 106-115.

 

 

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

6
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
drShafsteinRobbyTomasz KurzydłowskiJoanna StelmachAnia Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

winter
Gość
winter

Szkoda, że tak mało jest mężczyzn własnie z taką pożądaną budową ciała. Myślę że dla nas kobiet-wzrokowców to problem. A mój jest o tyle skomplikowany, że mój facet własnie tak pozytywnie wyglądał 9 lat temu i odkąd jesteśmy razem jest co raz gorzej………..Ironizując: nic tylko go zostawić…chociażby dla Jego zdrowia:)

Robby
Gość
Robby

Ciekawy jestem, czy Ty teraz wyglądasz jak klepsydra. Prawdopodobnie 9 lat temu tak. Twój facet też dla Twojego zdrowia też powinien Cię zostawić… Tak tylko ironizując mówię.

Ania
Gość
Ania

Wiekszosc kobiet nie ma takiej tali a sa atrakcyjne, i wiekszosc przecietnych facetow nie ma takiej budowy ciala jaka jest " niby" pozadana :P wole zadbanego zdrowego faceta z myslaca głowa niz przesiadajacego calymi dniami na siłowni lub jeszcze gorzej brania jakis "koksów" hehe. moj partner nie ma takiej budowy, poprostu dba o siebie, sport zdrowa dieta.. i rewelacyjnie wyglada i przede wszystkim zdrowo.. Podsumowujac: ja zaliczm sie do tych dziewczyn co nie koniecznie "piszcza" na widok faceta dobrze zbudowanego ;) dla mnie wazne jest tylko tyle aby facet na pierwszy rzut oka wygladal ze jest zadbany i miał to… Czytaj więcej »

Joanna Stelmach
Admin

   Dla mnie zawsze były ważne nogi mężczyzny. Ładnie umięśnione, solidne, zgrabne. Jednak myślę, że i tak najważniejsza dla atrakcyjności jest miłość, czy chociażby wzajemna sympatia. Wyjątkowa relacja między dwojgiem ludzi. Gdy się kogoś coraz bardziej lubi, to zaczynają nam się podobać rzeczy, które wcześniej mogły w ogóle nie być w naszym typie. Na przykład, naszym ulubionym typem są niscy bruneci, a tu spotykamy wysokiego blondyna, który ma w sobie „to coś” i zupełnie nam nie przeszkadza, że odbiega od naszych dotychczasowych preferencji. Albo, zwykle za atrakcyjnych uważamy długowłosych facetów w kucyku, a tu pojawia się bardzo interesujący łysol, albo… Czytaj więcej »

drShafstein
Gość
drShafstein

Mamy 2 wskaźniki SHR i WHR dla kobiet i mężczyzn.Jeśli dostrzeżono priorytet wskaźnika SHR do oceny atrakcyjności męskiej sylwetki przez kobiety(zakładam ,że grupa reprezentatywna ,której ocenę badano/obserwowano obrazuje część populacji damskiej,którą badano) to jaka wartość tego wskaźnika jest uważana za najatrakcyjnieszyMówimy o wymiarze liniowym szerokiści a nie obwodu?.Mamy przedział 1.1 do ekstremalnego 1.7.Powyżej to już chyba groteska/patologia budowy/śmieszność