Wyznaczniki atrakcyjności męskiej sylwetki

W artykule "Dlaczego wcięcie w pasie zwiększa atrakcyjność fizyczną?" pisałem o jednym ze wskaźników atrakcyjności ciała kobiety. Była to proporcja talii do bioder (WHR). U bardzo atrakcyjnej kobiety wskaźnik ten wynosić powinien 0,7. Taką pożądaną wartość współczynnika WHR wyliczono także dla mężczyzn i wynosi ona 0,9.

Poddaje się w wątpliwość posługiwanie się tym wskaźnikiem wobec mężczyzn. Profesor Andrzej Szmajke udowodnił, że o wiele lepszym byłaby proporcja szerokości ramion do szerokości biodra (SHR). Dla kobiet ważna jest klata mężczyzny – czyli szerokość ramion mężczyzny  – ma być ona znacznie większa niż szerokość jego bioder. „Wzór uzyskanych wyników sugeruje, że to SHR, a nie WHR, jest fenotypowym sygnałem stanu zdrowia mężczyzny, decydującym o jego atrakcyjności w procesie doboru płciowego.” (Szmajke, 2004, s. 106).

Atrakcyjne kobietyAtrakcyjny mężczyzna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowując moje dwa ostatnie artykuły. Dla mężczyzn atrakcyjna jest u kobiet sylwetka w kształcie klepsydry. A dla kobiet wyznacznikami atrakcyjności meskiej sylwetki są jego szerokie bary. Pamiętaj jednak, że są to jedne z wielu wskaźników atrakcyjnej sylwetki i raczej drugorzędne :)

Tomasz Kurzydłowski

 

PS. A według Ciebie co jest ważne aby uznać mężczyznę za atrakcyjnego fizycznie?
Proszę, wpisz w komentarzu!

 

Szmajke, A. (2004). Proporcja talia/biodra czy ramiona/biodra? Anatomiczne wyznaczniki atrakcyjności męskiej sylwetki w procesie doboru płciowego. Studia Psychologiczne, 42(3), 106-115.

 

 

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

Dodaj komentarz

avatar
winter
Gość

Szkoda, że tak mało jest mężczyzn własnie z taką pożądaną budową ciała. Myślę że dla nas kobiet-wzrokowców to problem. A mój jest o tyle skomplikowany, że mój facet własnie tak pozytywnie wyglądał 9 lat temu i odkąd jesteśmy razem jest co raz gorzej………..Ironizując: nic tylko go zostawić…chociażby dla Jego zdrowia:)

Robby
Gość

Ciekawy jestem, czy Ty teraz wyglądasz jak klepsydra. Prawdopodobnie 9 lat temu tak. Twój facet też dla Twojego zdrowia też powinien Cię zostawić… Tak tylko ironizując mówię.

Ania
Gość
Wiekszosc kobiet nie ma takiej tali a sa atrakcyjne, i wiekszosc przecietnych facetow nie ma takiej budowy ciala jaka jest " niby" pozadana :P wole zadbanego zdrowego faceta z myslaca głowa niz przesiadajacego calymi dniami na siłowni lub jeszcze gorzej brania jakis "koksów" hehe. moj partner nie ma takiej budowy, poprostu dba o siebie, sport zdrowa dieta.. i rewelacyjnie wyglada i przede wszystkim zdrowo.. Podsumowujac: ja zaliczm sie do tych dziewczyn co nie koniecznie "piszcza" na widok faceta dobrze zbudowanego ;) dla mnie wazne jest tylko tyle aby facet na pierwszy rzut oka wygladal ze jest zadbany i miał to… Czytaj więcej »
Joanna Stelmach
Admin
   Dla mnie zawsze były ważne nogi mężczyzny. Ładnie umięśnione, solidne, zgrabne. Jednak myślę, że i tak najważniejsza dla atrakcyjności jest miłość, czy chociażby wzajemna sympatia. Wyjątkowa relacja między dwojgiem ludzi. Gdy się kogoś coraz bardziej lubi, to zaczynają nam się podobać rzeczy, które wcześniej mogły w ogóle nie być w naszym typie. Na przykład, naszym ulubionym typem są niscy bruneci, a tu spotykamy wysokiego blondyna, który ma w sobie „to coś” i zupełnie nam nie przeszkadza, że odbiega od naszych dotychczasowych preferencji. Albo, zwykle za atrakcyjnych uważamy długowłosych facetów w kucyku, a tu pojawia się bardzo interesujący łysol, albo… Czytaj więcej »
drShafstein
Gość

Mamy 2 wskaźniki SHR i WHR dla kobiet i mężczyzn.Jeśli dostrzeżono priorytet wskaźnika SHR do oceny atrakcyjności męskiej sylwetki przez kobiety(zakładam ,że grupa reprezentatywna ,której ocenę badano/obserwowano obrazuje część populacji damskiej,którą badano) to jaka wartość tego wskaźnika jest uważana za najatrakcyjnieszyMówimy o wymiarze liniowym szerokiści a nie obwodu?.Mamy przedział 1.1 do ekstremalnego 1.7.Powyżej to już chyba groteska/patologia budowy/śmieszność