W artykule "Dlaczego wcięcie w pasie zwiększa atrakcyjność fizyczną?" pisałem o jednym ze wskaźników atrakcyjności ciała kobiety. Była to proporcja talii do bioder (WHR). U bardzo atrakcyjnej kobiety wskaźnik ten wynosić powinien 0,7. Taką pożądaną wartość współczynnika WHR wyliczono także dla mężczyzn i wynosi ona 0,9.

Poddaje się w wątpliwość posługiwanie się tym wskaźnikiem wobec mężczyzn. Profesor Andrzej Szmajke udowodnił, że o wiele lepszym byłaby proporcja szerokości ramion do szerokości biodra (SHR). Dla kobiet ważna jest klata mężczyzny – czyli szerokość ramion mężczyzny  – ma być ona znacznie większa niż szerokość jego bioder. „Wzór uzyskanych wyników sugeruje, że to SHR, a nie WHR, jest fenotypowym sygnałem stanu zdrowia mężczyzny, decydującym o jego atrakcyjności w procesie doboru płciowego.” (Szmajke, 2004, s. 106).

Atrakcyjne kobietyAtrakcyjny mężczyzna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowując moje dwa ostatnie artykuły. Dla mężczyzn atrakcyjna jest u kobiet sylwetka w kształcie klepsydry. A dla kobiet wyznacznikami atrakcyjności meskiej sylwetki są jego szerokie bary. Pamiętaj jednak, że są to jedne z wielu wskaźników atrakcyjnej sylwetki i raczej drugorzędne :)

Tomasz Kurzydłowski

 

PS. A według Ciebie co jest ważne aby uznać mężczyznę za atrakcyjnego fizycznie?
Proszę, wpisz w komentarzu!

 

Szmajke, A. (2004). Proporcja talia/biodra czy ramiona/biodra? Anatomiczne wyznaczniki atrakcyjności męskiej sylwetki w procesie doboru płciowego. Studia Psychologiczne, 42(3), 106-115.