W poprzednim artykule pisałem o miłości romantycznej i miłości przyjacielskiej. Dzisiaj chcę omówić zalety miłości romantycznej.

Miłość romantyczna to
„stan intensywnego pragnienia zjednoczenia się z drugą osobą”

(Hatfield i Rapson, 1996)

Zakochani

Miłość romantyczna to stan intensywnego pragnienia zjednoczenia się z drugą osobą; © Alena Ozerova - Fotolia.com

Miłość romantyczna pojawia się w momencie zakochania i towarzyszy jej silna namiętność. To wtedy dzieją się z nami „dziwne” rzeczy – odczuwamy ekstazę, „motylki w brzuchu”, nieustanne myślimy o partnerze, fantazjujemy o wspólnej przyszłości, przyjmujemy tylko argumenty przemawiające za związkiem z wybranym partnerem i nie przyjmujemy kontrargumentów. Kochankom wydaje się, że mogą wiele znieść i wiele problemów pokonać, aby być razem. Ujmując to słowami Williama Shakespeare’a

„Żadna przeszkoda nie może oprzeć się miłości.
Miłość przezwycięża wszystko”.

 

Gorzej, gdy uczucia są nieodwzajemnione, albo występują jakiejś inne przeszkody uniemożliwiające bycie razem. Wtedy do uczuć pozytywnych, dołączają uczucia negatywne – złość, lęk, zazdrość, niepewność, spada poczucie własnej wartości, mogą pojawić się dolegliwości somatyczne i psychiczne, np. depresja a nawet próby samobójcze. Wtedy okazuje się, że (Erich Maria Remarque):

„Miłość to nie jezioro, w którym można zawsze znaleźć swoje odbicie.
Miłość ma przypływy i odpływy.
Ma też swoje rozbite okręty, zatopione miasta, ośmiornice,
skrzynie złota i pereł. Ale perły leżą głęboko.”

 

Odkochanie może być bolesnym procesem, stąd cierpienie, łzy i rozpacz. Choć też słyszałem o przypadkach, że po jakiejś "aferze" osoba odkochała się niemal natychmiast. To było coś takiego, co możemy określić "zimnym prysznicem".

Widać, że miłość romantyczna czy zakochanie, może przynieść duże koszty związane z tym stanem. To nie tylko te powyżej wymienione. Niektórzy opisują taką miłość jako chorobę umysłu, wręcz szaleństwo!

Ale miłość romantyczna z jej namiętnością ma przecież i dobre strony. Przede wszystkim jest mechanizmem umożliwiającym przetrwanie gatunku. Dzięki tej niezwykłej chemii między dwojgiem ludzi, w fazie zakochania, puszczają blokady psychiczne, następuje idealizacja partnera i przeogromna potrzeba bycia razem. Po prostu musi istnieć taki mechanizm, musi być COŚ, co przyciągnie do siebie ludzi, zaczaruje (różowe okulary) i wepchnie w objęcia! Do tego ewolucja stworzyła stan zakochania.
 

Ale jakie są inne zalety namiętnej miłości?
Psychologowie Elaine C. Hatfield i Richard L. Rapson (1996, 2005) wymieniają:

 

  • ogólnie – odczuwanie satysfakcji i szczęścia
  • chwile miłosnego uniesienia
  • poczucie bycia rozumianym i akceptowanym
  • dzielenie poczucia zjednoczenia
  • doświadczenie poczucia bezpieczeństwa
  • przekraczanie ograniczeń
  • korzystny wpływ na układ odpornościowy (zakochani są zdrowsi!)

Prawda, że przyjemne?

A jakie Ty zauważasz korzyści ze stanu zakochania i miłości romantycznej?

Tomasz Kurzydłowski