Zdrowy związek według Janet Woititz

Dla naszego poczucia szczęścia niezmierne ważne są relacje z innymi osobami, szczególnie z rodziną, przyjaciółmi i oczywiście z partnerem. Według badań, osoby będące w związku miłosnym (partnerskim bądź małżeńskim) są szczęśliwsze niż osoby samotne. To tak statystycznie, ponieważ są osoby, które nie są w związku a przy tym ich poczucie zadowolenia z życia (szczęścia) jest wysokie i są osoby w związku, które nie są szczęśliwe. Dla pary ważne jest aby ich związek miłosny był udany.

Zapewne każda osoba po swojemu definiuje co oznacza dla niej "dobry związek", "udany związek", i byłoby bardzo dobrze gdyby ta definicja była zbieżna z definicją partnera. Gorzej, kiedy każdy ma coś innego na myśli mówiąc o "dobrym związku", np. ja idę na piwo, a Ty zrób obiad. Wydaje mi się, że udany związek to taki, o którym oboje partnerzy mogą tak powiedzieć :)
Cenne są szczególnie takie badania, w których pytamy o coś jednego partnera a potem pytamy o to samo drugiego partnera. Wtedy badacze mają jaśniejszy (trochę) obraz sytuacji panującej w związku, choć to wciąż tylko deklaracje z ich strony. Trzeba by zainstalować kamery i monitorować związek całą dobę przez dłuższy okres czasu, aby stwierdzić jakie rzeczywiście stosują wobec siebie np. taktyki wpływu (kiedy prośba nie działa). 

Psychologowie i badacze podejmujący tematykę związków tworzą różne klasyfikacje związków i defnicje dobrego związku. My bardzo lubimy stanowisko Janet G. Woititz, która w książce „Lęk przed bliskością”, jasno i przejrzyście tłumaczy jak rozpoznać zdrowy związek:

 

 

 

Janet Woititz pisze – „poznasz, że twój intymny związek z partnerem jest zdrowy, jeżeli stworzyliście środowisko, w którym prawdziwe są stwierdzenia":

1. Mogę być sobą.

• Co oznacza Twoją wolność, swobodę myślenia, odczuwania, zachowywania się w sposób zgodny z Tobą, bez osądzania Ciebie, ciągłej krytyki, kontrolowania, ograniczania i zmieniania Ciebie na siłę
• Oczywiście – poznanie siebie to proces trwający całe życie, i możesz nie wiedzieć, co to dokładnie znaczy w danym momencie być sobą – ale wyraźnie czujesz, kiedy przy partnerze nie możesz być sobą, kiedy jest to przez partnera nie akceptowane lub tłamszone

 

2. Ty możesz być sobą.

• Co oznacza danie wolności Twojemu partnerowi – takiej samej wolności, jak chcesz dla siebie
• Akceptowanie jego wyborów, akceptowanie go takim, jakim jest (tak bardzo jak potrafisz, to, co jesteś w stanie zaakceptować, nie rezygnując przy tym z siebie)
• A nie wymaganie, by dopasował się do Twoich potrzeb i oczekiwań

 

3. My możemy być sobą.

• Każdy z partnerów ma swoje wartości i zainteresowania, krąg przyjaciół
• Są też obszary wspólne: przyjaciele, znajomi, pasje, to na czym obojgu partnerom zależy i co lubią robić razem – „zbudować jedność z ich odrębności”

[Woititz, 29]

 

4. Mogę się rozwijać.

• W takim kierunku, w jakim chcę i wybieram dla siebie
• I otrzymuję przy tym wsparcie od ukochanej osoby

 

5. Ty możesz się rozwijać.

• W takim kierunku, w jakim Ty pragniesz i wybierasz dla siebie, w zgodzie z własnymi potrzebami, zainteresowaniami, talentami.
• I otrzymujesz przy tym wsparcie i doping ode mnie (a nie zniechęcanie, odradzanie, czy wręcz zakazywanie pewnych działań)
• „Dzięki naszemu indywidualnemu rozwojowi doskonalimy się jako para” [Woititz, 30]

 

6. Możemy się wspólnie rozwijać.

• Możemy rozwijać i pielęgnować naszą miłość
• Mamy wspólne cele i razem dążymy do ich realizacji
• Udzielamy sobie wzajemnego wsparcia, dowartościowujemy się
• Nie trzeba mieć takiego samego zdania na każdy temat
• Nie trzeba wszystkiego tak samo odczuwać
• Ale celebrujemy bliskość, bycie ze sobą i wciąż się poznajemy

 

Każdy związek miłosny jest inny, niepowtarzalny. Przyjemnie jest obserwować tę wyjątkowość z jaką para tworzy własny język relacji, wypracowuje sposoby komunikacji, zabawy, rozwiązuje konflikty. I bardzo przyjemnie robi się na sercu, kiedy obserwujemy pary realizujące idee zdrowego związku.
Chcielibyśmy, aby każdy człowiek mógł wzrastać w związku pełnym miłości, aby kochał i czuł się kochany.
Chcielibyśmy, aby stało się to też Twoim doświadczeniem. Aby dane Ci było spotkać wymarzonego partnera i stworzyć z nim wspaniały związek.
To są piękne ideały, ale nie służą tylko do tego, aby sobie o nich pomarzyć. Uważamy, że ideały są po to, aby dążyć ku ich realizacji. Po prostu spokojnie zbliżać się do nich. Naprawdę warto, czego dowodem są liczne pary żyjące ze sobą długo, w miłości, szczęściu, wzajemnym zaufaniu. Mamy głęboką nadzieję, że nasza strona internetowa Piękna Miłość będzie takim przewodnikiem – pomocnikiem na tej drodze!

 

„Rzeczywistość [w związku miłosnym] leży gdzieś pomiędzy obietnicami
wiecznej szczęśliwości a założeniem, że życie będzie koszmarem.”

Janet G. Woititz „Lęk przed bliskością”

 

I na tą rzeczywistość, znajdującą się pomiędzy tymi skrajnościami, masz wpływ. To są Twoje wybory – zarówno te znaczące, raz na jakiś czas, jak i te codzienne.
Kiedy będziesz już w związku, to przyglądaj się sobie samemu i zwracaj szczególną uwagę na to, w jaki sposób pielęgnujesz cechy dobrego partnerstwa: szacunek, wyrażanie uczuć, wyrozumiałość i tolerancja, otwarta i szczera komunikacja, wspólne spędzanie czasu.
Jak realizujesz ideały takie jak współczucie,  zaufanie, współpraca, lojalność, prawda.
Jaka jest Twoja odpowiedzialność za związek, który tworzysz, za Miłość, która połączy Ciebie i partnera.

Doświadczając Miłości pamiętaj, że miłość prawdziwa udziela wsparcia, dodaje odwagi, przynosi komfort psychiczny, poczucie bezpieczeństwa i spokoju.
Fałszywa zaś chce mieć kogoś na własność, manipuluje, obwinia, pomniejsza wartości drugiej osoby, poniża itd.

To jest bardzo jasne kryterium.

 

Według nas związek to żywa relacja podlegająca nieustannym przemianom!

Zakochani mają nikłe pojęcie o tym, jak ich związek będzie dalej przebiegał. Jeśli już mówią o przyszłości, to silnie ją idealizują i traktują swoją miłość jako coś trwałego, „na zawsze”. I tak samo myślą o cechach, zachowaniach swojego partnera, że będzie cały czas taki czuły, romantyczny, zaangażowany. W momencie zakochania nie jest dla nich ważne patrzenie na związek jako proces, który ciągle ulega modyfikacji.
Tym przemianom ulegać będziesz Ty, jak i Twój partner.
Oboje pamiętajcie, czym charakteryzuje się zdrowy związek!

"Musisz wiedzieć, czym jest zdrowy związek.
Musisz nauczyć się go budować.
Musisz odrzucić szkodliwe nawyki.
Nie unikniesz walki.
Nie unikniesz błędów.
Nie unikniesz zniechęcenia.

 

Podobnie nieuniknione są : wspólnota, miłość, dowartościowanie, radość, pożądanie, przyjaźń, zrozumienie, współdziałanie, zaufanie, rozwój, bezpieczeństwo i spokój.

Wyzwania czekają, a wybór należy do ciebie."

Janet G. Woititz „Lęk przed bliskością”, s. 108

 

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Kasia Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kasia
Gość
Kasia

Wchodząc w związek rzadko myśli się o tym co będzie później. W fazie zakochania ludzie nie zastanawiają się nad tym że później będzie raz pod górkę, raz z górki. Na początku wszystko jest różowe. Po roku, dwóch, kiedy zakochanie mija i przychodzą pierwsze trudności wraz z nim przychodzi też rozczarowanie i wielu ludzi po prostu się poddaje, odchodzi w przeświadczeniu zranienia, żalu. Tak dużo mówi się o zaufaniu, wolności dla siebie i dla partnera. Dzisiaj, w medialnym otoczeniu pełnym zdrad, fałszu, konspiracji, intryg jest to niesamowicie trudne. Jednak ważne jest znaleźć w tym wszystkim samego siebie, odnaleźć swój spokój i… Czytaj więcej »