Szczęśliwe życie z wysoką samooceną (1/2)

Czy warto podejmować działania przynoszące zmianę? Warto, ponieważ za tymi działaniami kryje się NADZIEJA na lepszą jakość życia. Pisałem już o tym, że dążenie do wysokiej samooceny jest istotnym motywem działania człowieka. Carl Rogers, prekursor psychologii humanistycznej, mówił o stałej potrzebie samorealizacji, którą rozumiał jako dążenie człowieka do rozwoju potencjału, talentów, do stawania się jednością ze sobą, osiągnięcia pełni życia.
Dlatego poczucie własnej wartości, nierozłącznie związane z obszarem JA, będzie stale towarzyszyło naszym myślom, działaniom, planom.

Kiedy zostawisz na boku ten temat, to on i tak, prędzej czy później, będzie o sobie przypominał, bo potrzeba rozwoju osobistego jest w nas wkodowana.

Gdy TO obudzi się i nieznośnie daje znać o potrzebie zmian, pod postacią kryzysu, niepewności, wątpliwości co do swojej wartości, to jest to czytelny sygnał, że WARTO zająć się sobą. Przyjrzeć się sobie, zastanowić się „co ze mną dalej będzie?”.

To dzięki wysokiej, ugruntowanej samoocenie przestaną Cię dręczyć nieustannie negatywne myśli. Już nie będziesz widział przeszkód, tylko wyzwania. Nie będziesz mnożył argumentów, że sobie nie poradzisz z problemem, tylko przejmiesz odpowiedzialność i poszukasz rozwiązań.
Zmieni się JAKOŚĆ ŻYCIA – jakość relacji jakie tworzysz. Tych prywatnych i zawodowych. Naturalnie, gorsze momenty będą się czasami pojawiały, ale ostatecznie dasz sobie z nimi radę.

Rozwój osobisty to nie wyścigi. Nie należy porównywać się z innymi, tylko ŻYĆ, ISTNIEĆ w swoim indywidualnym tempie. Czerpać radość z tego, że DZISIAJ zająłem się sobą! (a nie wczoraj, czy też 5 lat temu, lub też, że zajmę się kiedyś, w przyszłości). Czy będzie to chwila dla siebie, czy z bliskimi, czy podczas spaceru, czy przy pracy, ale PRZEŻYWAM ją ŚWIADOMIE TERAZ!
I w tym TERAZ można odczuć wielkie szczęście.

Tomasz Kurzydłowski

By | 2011-08-27T12:23:49+00:00 31.10.2009|Categories: duchowość, poczucie własnej wartości, rozwój osobisty|0 komentarzy

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

Dodaj komentarz

avatar
wpDiscuz