7 wskazówek jak rozmawiać z partnerem na temat seksu

Seks między partnerami będącymi w stałym związku przeważnie pozostaje ich tajemnicą. To, co się dzieje u nich w łóżku wiedzą tylko oni i rzadko dzielą się z innymi swoimi doświadczeniami, a jeszcze rzadziej problemami. Czasami jednak trudności związane z seksualnością narastają. Co może zrobić para w takim momencie? I jak ze sobą rozmawiać?

Natalia napisała:

„Moim największym problem w związku jest rozmowa z partnerem na temat seksu. Jak rozmawiać o nim z partnerem wiedząc, że ma problem, który wymaga konsultacji ze specjalistą?”

W tym artykule przestawię 7 wskazówek dla par w dziedzinie seksu a potem 7 wskazówek jak rozmawiać z partnerem na temat seksu. Zapraszam do lektury!

 

Smutna kobieta siedzi na łóżku, w tle leży jej mąż

Seks jest sferą niezwykle wrażliwą i to w niej odzwierciedlają się postawy, potrzeby, aktualne nastawienie do partnera; fot. WavebreakmediaMicro – Fotolia

 

Sfera seksu w naszym życiu

Sfera seksu jest bardzo ważna, ponieważ podtrzymuje namiętność i wiąże emocjonalnie partnerów. Jest też sferą niezwykle wrażliwą bo to w niej odzwierciedlają się postawy, potrzeby, aktualne nastawienie do partnera.

Po kilku latach małżeństwa, łatwo w seksie popaść w rutynę i zaprzestać starania się, aby być wciąż pociągającym dla partnera, być osobą zaangażowaną i starającą się o dobrą atmosferę w związku, co przekłada się także na sprawy łóżkowe.

Poza tym tempo współczesnego życia zdecydowanie nie sprzyja intymności – mamy mnóstwo obowiązków, takich jak: wychowywanie dzieci, praca, obowiązki domowe, pomoc rodzicom, a jeszcze czasami spotkania ze znajomymi. To wszystko sprawia, że małżonkowie mają czas na seks z doskoku, jak urwą chwilę dla siebie. I przeważnie jest to dosłownie chwila ;) Gdzie tu miejsce na motylki w brzuchu, romantyczną scenerię i boskie uniesienie?! Hm…

 

7 wskazówek dla par w dziedzinie seksu

W dbaniu o relację, czy jak my to nazywamy – pielęgnowanie związku – nie może zabraknąć spraw „łóżkowych”!
Oto 7 wskazówek dla par w dziedzinie seksu:

 1. Rozmawiaj o tym, co dla Ciebie jest ważne w seksie
 2. Pokazuj co lubisz, jak partner ma się zachowywać, co i jak ma robić
 3. Ustalaj granice – czyli zachowania partnera przez Ciebie akceptowane i nieakceptowane
 4. Dbaj o siebie – o swój wygląd fizyczny, o kondycję
 5. Dbaj o atmosferę w domu – miłości, ciepła, zaangażowania, troski, wsparcia, bezpieczeństwa…
 6. Aranżuj randki  – na to musisz znaleźć czas, nawet po 20 latach małżeństwa!
 7. Edukuj się na temat seksu i związków

 

Problemy z seksem

Najczęstsze problemy mężczyzn związane z seksem to: brak lub niepełna erekcja, przedwczesny wytrysk, żona już nie pociąga seksualnie. Także problemem jest kiedy on chce więcej seksu a partnerka aż tak częstej ochoty nie ma.

Na pewnym forum mężczyzna zażartował: „Moja żona pije czystka już pół roku a seksu jak nie było tak nie ma :) ”

Problemy kobiet to spadek lub brak przyjemności, brak orgazmu, rzadsza ochota na seks (w wyniku np. zaburzeń hormonalnych, branych leków, oddalenia się emocjonalnego partnerów z powodu poważnego kryzysu).

– Dlaczego tyle kobiet udaje orgazm?
– Bo tylu facetów udaje grę wstępną!

Generalnie problemem może być własna atrakcyjność fizyczna jak też problemy natury medycznej (np. brak erekcji, suchość w pochwie, ból podczas stosunku, spadek libido) i związane z tym problemy psychologiczne: złość na siebie, że zawodzę jako mężczyzna / kobieta, zawodzę partnera, dochodzi do tego lęk o przyszłość związku, że partner kogoś sobie znajdzie i wtedy zdradzi, i odejdzie do kogoś innego…

 

Seks i samoocena

Z mojego punktu widzenia – z perspektywy psychologicznej – z nieudanym współżyciem wiąże się obniżenie poczucia własnej wartości (samooceny). Jest tak, ponieważ wygląd i sprawność seksualna definiują naszą tożsamość (a z nią samoocenę) – choć trochę inaczej rozłożone są akcenty są w przypadku kobiet i mężczyzn:

 • Dla mężczyzn sprawność seksualna mocno powiązana jest z poczuciem własnej wartości.
  Poprzez seks ma możliwość samopotwierdzenia się jako wartościowy mężczyzna!
 • Dla kobiety to głównie atrakcyjność fizyczna wiąże się z poczuciem własnej wartości. Poprzez to, jak wygląda (w oczach swoich i innych) ma możliwość samopotwierdzenia się jako wartościowa kobieta!

Powyższe prawdopodobnie wynika z uwarunkowań kulturowych, w których mężczyzna to ma być macho a kobieta piękną księżniczką. I problemy na tym tle odzwierciedlają się w sferze psychicznej jak i w sferze fizycznej.

Problemy w łóżku powodują poczucie winy i wstydu wobec partnera z powodu swoich ograniczeń. Temat może stać się drażliwy, bo dotykamy najczulszych elementów psychiki naszego partnera i łatwo go urazić zarzutami, komentarzami…

 

7 wskazówek jak rozmawiać z partnerem na temat seksu

Sztuką rozmowy jest to „JAK” – jak rozmawiać na temat seksu i nie tylko wtedy, gdy zauważasz potrzebę konsultacji ze specjalistą.
Oto 7 wskazówek jak rozmawiać z partnerem na temat seksu:

 1. Zaaranżuj miejsce, w którym będziecie we dwoje i będziecie mieli czas na spokojną rozmowę. Najlepiej gdy nie będzie dzieci i nikt inny nie będzie Wam przeszkadzał. Polecam nie przeprowadzać takiej rozmowy gdy będziecie zmęczeni, i nie w łóżku.
 2. Zapewnij partnera o swojej miłości i zaangażowaniu. Powiedz szczerze, łagodnie i bez tabu o swoich spostrzeżeniach, przemyśleniach na temat Waszego życia seksualnego.
 3. Daj przestrzeń partnerowi do refleksji i czas na to aby sam zaproponował rozwiązania.
 4. Zaproponuj swoje pomysły i wyjaśnij w jaki sposób mogłyby pomóc.
 5. Jeśli występują różnice między Wami w interpretowaniu sytuacji, to koniecznie wyjaśnijcie sobie te różne perspektywy – z szacunkiem, tolerancją i próbą wypracowania wspólnego stanowiska.
 6. Zastanów się z partnerem, co sami możecie jeszcze zrobić aby obopólnie odczuwać satysfakcję z życia seksualnego.
  Jak jest teraz? Co Wam kiedyś pomagało? Co nie działało? Co chcecie spróbować?
 7. Wyraź gotowość do wspólnego udania się do specjalisty (jeśli to potrzebne).
  Określcie konkretnie gdzie go będziecie szukać, kiedy to zrobicie i kiedy umówicie się na wizytę.

 

W poszukiwaniu radości

W dziedzinie seksu, pomijając choroby, które utrudniają a czasami uniemożliwiają współżycie, wiele zależy od wzajemnego nastawienia małżonków. Rozmawiając ze sobą, stwarzając dobrą atmosferę w relacji, możecie sprawić aby seks stał się dla Was ponownym źródłem radości. Pamiętaj, że czułość, wsparcie i poświęcony czas budują Wasz komfort psychiczny. Kobieta często odczuwa to tak, że gra wstępna trwa dla niej cały dzień – to jak partner odnosi się do niej podczas całego dnia ma wpływ na jej gotowość na nocne igraszki.

To bliskość emocjonalna i zadowolenie ze związku sprawią, że Wasze współżycie seksualne będzie pełne satysfakcji!

Tomasz Kurzydłowski

 

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.