Akceptacja i poczucie własnej wartości – dlaczego samoakceptacja jest taka ważna?

Kontynuujemy rozważania o akceptacji. Dzisiaj o tym dlaczego samoakceptacja jest tak ważna. Kolejne wpisy będą intensywnie rozwijały ten temat. Przygotuj się zatem na mocne przyspieszenie w świadomym budowaniu wysokiego poczucia własnej wartości :) Zabieramy Cię w niezwykle ekscytującą podróż po Twojej psychice!

Czy znasz taką prostą zależność:

Im w większym stopniu akceptujesz siebie, tym bardziej wzrasta Twoje poczucie własnej wartości!

Zgadzasz się z tym stwierdzeniem?

W jaki sposób przejawia się u Ciebie?

Spróbujemy to teraz trochę rozszerzyć i wyjaśnimy dlaczego samoakceptacja jest taka ważna:

 

Dlaczego samoakceptacja jest taka ważna:

1) Im lepszą więź będziesz miał ze samym sobą, tym szczęśliwsze będzie Twoje życie

Ponieważ kiedy kochasz siebie, to czujesz się człowiekiem dobrym i wartościowym, zasługującym na szczęście. Taka postawa przyciąga je do Ciebie jak magnes! Im bardziej Ty jesteś szczęśliwy, tym więcej radości chcesz sprawiać innym – chcesz się dzielić swoim szczęściem, chcesz by zaznali go wszyscy!

2) Im bardziej kochasz siebie, tym bardziej potrafisz kochać innych

Im więcej dobra, piękna i innych wartości widzisz w samym sobie, tym za bardziej wartościowych uważasz też innych ludzi i lepiej ich traktujesz. Nie daj się zwieść pozorom – ludzie zadufani w sobie, którzy „nadmiernie” się kochają i cenią tylko swoje racje, w rzeczywistości mają bardzo niskie mniemanie o sobie, nie lubią samych siebie i aby poczuć się lepiej, poniżają ludzi wokół.

3) Im więcej miłości czujesz i okazujesz innym, tym więcej jej otrzymujesz

By jednak móc ją obficie rozdawać, to najpierw ją w sobie zauważ, wydobądź z siebie, rozwiń i wzmocnij. Obdaruj nią wpierw samego siebie, zanim skierujesz ją ku innym. Trudno obdarowywać czymś, czego nie mamy…

Czy zauważyłeś już, że sedno samoakceptacji tkwi w miłości do samego siebie?
Te słowa można zresztą używać zamiennie (O miłości do siebie).

 

Szczęśliwa rodzina na wakacjach

To jaki masz stosunek do samego siebie, wpływa na wszystkie tworzone przez Ciebie więzi – na relacje jakie tworzysz z ludźmi, ze zwierzętami i roślinami, z doświadczeniami, z życiem całym!

 

Miłość do siebie to nie narcyzm, nie zarozumiałość, egoizm ani samolubstwo

Miłość do siebie to nie narcyzm, nie zarozumiałość, egoizm ani samolubstwo – jak często twierdzą ludzie nielubiący samych siebie i zarazem tych, którzy w przeciwieństwie do nich, mają do siebie pozytywny stosunek. Nic z tych rzeczy! Niestety, tego nas nauczono – w domu i szkole – wstydzić się miłości do siebie. Uważać ją za coś złego, niewłaściwego… Jeśli będziemy zachwycać się sobą, co pomyślą o nas inni…?!

Prawda jest taka, że to jaki masz stosunek do samego siebie, wpływa na wszystkie tworzone przez Ciebie więzi – na relacje jakie tworzysz z ludźmi, ze zwierzętami i roślinami, z doświadczeniami, z życiem całym!

Przyjrzyj się sobie i swojemu życiu. Odpowiedz sobie szczerze na pytania:

Czy jesteś szczęśliwy?

Czy czujesz, że Twoje życie jest pełne miłości?

Czy jesteś otoczony kochającymi i akceptującymi Cię ludźmi?

Czy jest w Tobie zgoda na to, jakim człowiekiem jesteś teraz?

Jeśli odpowiedziałeś 4 razy NIE – gorąco Cię zachęcamy – pokochaj siebie z całych sił, a zobaczysz jak w szybkim czasie Twoje życie i Twoje związki zmienią się na lepsze!

Aby Ciebie wesprzeć stworzyliśmy serwis Piękna Miłość, gdzie znajdziesz mnóstwo artykułów na temat samorozwoju. A na naszych internetowych warsztatach często mówimy o samoakceptacji, ponieważ miłość do siebie jest podstawowym warunkiem szczęśliwego życia!

Joanna Stelmach & Tomasz Kurzydłowski

 

P.S. Poczytaj o większej akceptacji partnera (dwie części) oraz w jaki sposób do tego podejść

 

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.