Nick VujicicCyrk Motyli - film z Nickiem Vujicicem, mówca motywacyjny, człowiek o wielkim sercu, uczący nas jak żyć bez ograniczeń miał też w swojej karierze epizod filmowy – wystąpił w filmie „Cyrk Motyli”  (“The Butterfly Circus“, 2009).

Joshua i Rebekah Weigel, twórcy filmowi z USA, obejrzeli wideo z Nickiem Vujicicem, które zainspirowało ich do stworzenia scenariusza do filmu krótkometrażowego. Próbowali skontaktować się z Nickiem, aby przedstawić projekt, lecz Nick był nieosiągalny.

Pewnego dnia natknęli się na swojego znajomego Kyle’a i okazało się, że pracuje on dla… Nicka jako jego opiekun! Kiedy Kyle powiedział Nickowi o pomyśle filmu, Nick nawet nie czytając scenariusza odrzucił propozycję, ponieważ wcześniej ktoś już mu proponował uczestnictwo w pewnym filmie, ale postać którą miał zagrać prezentowała sprzeczne wartości z tymi, które były ważne dla niego. Miał już dosyć filmowców.

Weiglowie nie poddawali się i skontaktowali się z innym pracownikiem organizacji Nicka – Life Without Limbs. Kiedy Nick przeczytał scenariusz mówiący o nadziei, o dobroci, o bliskich mu wartościach, zrozumiał, że odrzucając pierwszą propozycję (film, w którym nie zechciał zagrać) jednocześnie zamknął się na inne okazje.

W swojej książę “Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń!“, w której opisuje tą historię, przytacza powiedzenie Waltera Chryslera:

„wielu ludzi niczego w życiu nie osiąga między innymi dlatego, że gdy okazja puka do ich drzwi, są akurat w ogródku, zajęci szukaniem czterolistnej koniczny”

Nick był zachwycony scenariuszem, przeprosił Kyle’a i poprosił go o umówienie spotkania z Weiglami… Szybko nawiązali porozumienie, a potem w ciągu 7 dni nakręcili sceny.
I tak powstał inspirujący, krótkometrażowy film Cyrk Motyli, który zdobył wiele prestiżowych nagród.

Film poprzez symbolikę motyla mówi o metamorfozie ludzkiego życia. Nie będę opisywał fabuły, poniżej znajduje się cały film (20 minut), ale zatrzymajmy się chwilę nad symbolem motyla.
Jego siła bierze się z czegoś co wydaje się brzydkie (gąsienica) i prawie martwe (kokon) a potem, odradza się i wzrasta w pięknego, kolorowego owada, wzlatującego ku słońcu.

Motyl jest symbolem duszy, transformacji życia, wyzwolenia z ograniczeń ego, nowego początku.

Zapraszam do obejrzenia filmu CYRK MOTYLI!

Tomasz Kurzydłowski

 

 

„Gdybyś tylko mógł dostrzec piękno, które może powstać z popiołów”
Cyrk Motyli