Jak poradzić sobie z lękiem co inni o mnie pomyślą i mieć odwagę bycia sobą

Lęk przed oceną ze strony innych jest problemem nękającym wiele osób. Osoby nim dotknięte, często nie mogą w pełni ujawnić swoich możliwości, umiejętności. Nie mogą, nie potrafią, bo się boją zainteresować innych swoją osobą. Lęk stanowi dla nich przeszkodę uniemożliwiającą życie pełną piersią, wśród innych ludzi.

W artykule używamy także terminu „nieśmiałość” bo taką postać może przybrać lęk przed oceną ze strony innych. Nieśmiałość jest to lęk przed skupieniem uwagi innych na mojej osobie, a co za tym idzie, przed wyzwaniami niosącymi ryzyko negatywnej oceny, np. wygłoszenie referatu, zapoznanie się. I do tego dochodzi uogólnione negatywne spostrzeganie siebie. Inaczej mówiąc lęk przed oceną ze strony innych to rdzeń nieśmiałości.

 

Wpływ lęku

 

Lęk o to, co inni o mnie pomyślą, jest bardzo często opisywany w listach naszych Czytelników serwisów PieknaMilosc.pl i PoczucieWlasnejWartosci.pl. Oto fragmenty niektórych z nich. Możliwe, że Ty też się w nich odnajdziesz, w mniejszym lub większym stopniu.

Basia: „Ciągle myślę, co sobie myślą o mnie inni ludzie! Zależy mi na ich opinii, chciałabym być lubiana, doceniana za to, że jestem tą a nie inną osobą, ale sama blokuję wiele znajomości (…).”

Ania: „Zawsze mi się wydaje, że to, co ja mam do powiedzenia jest małowartościowe i nieważne. Liczy się tylko zdanie i opinia innych ludzi (…) bardzo trudno mi nawiązywać nowe znajomości, bo myślę, że będę źle odebrana.”

Marcin: „Odczuwam strach przy podejmowaniu każdej decyzji, nie potrafię ich podejmować. Czekam, aż życie zdecyduje za mnie. Najbardziej boję się porażki – niespełnienia oczekiwań swoich lub innych ludzi. Zawsze bałem się, co pomyślą inni.”

Joanna: „ Tak naprawdę nie mam własnego zdania, wydaje mi się, że ludzie będą się ze mnie śmiać, jeśli powiem to, co myślę (…) strasznie mnie męczy ciągły strach, wszystkiego się boję, a tak naprawdę ludzi, co pomyślą, jak zareagują…”

Grażyna: „Największym problemem dla mnie to lęki i stres, jaki pojawia się przy poznawaniu nowych ludzi, a co za tym idzie, utrudnia wszystko, co nowe: pracę, hobby, znalezienie partnera. (…) Nieznośne jest pojawiające się myślenie „co inni pomyślą o mnie”, co często paraliżuje podjęcie jakiegoś działania.”

Gosia: „Strasznie przejmuję się tym, co mówią i myślą na mój temat inni, to jakby determinowało moje życie, mnie… Jestem inteligentną, atrakcyjną osobą o fajnej osobowości, nie powinnam mieć problemu z akceptacją siebie. Mimo to brak wiary w siebie zżera mnie jak rak każdego dnia. Jestem zamknięta w sobie, nie uśmiecham się, nie mam praktycznie kontaktu z ludźmi.”

Danka: „Ciągle myślę, jak spostrzegają mnie ludzie – na każdym kroku. Mam wrażenie, że jestem od niektórych gorsza i nie mogę się tego wyzbyć w obecności tych osób.”

Emila: „Największym moim problemem jest to, że patrzę na siebie oczami innych ludzi.”

 

Wasze przykłady są demonstracją tego, jak bardzo jest uciążliwy lęk przed tym, co inni o mnie pomyślą. Jak bardzo komplikuje, utrudnia i w negatywnym sensie determinuje życie.
Zdecydowanie warto się go pozbyć!

Lęk tak dobrze ukrył się i rozgościł w Twojej psychice, że potrzebujesz pomocy, takiej nici Ariadny, aby wejść do labiryntu lęku, stoczyć z nim walkę i jeszcze wyjść z tego labiryntu zwycięsko.

Dlaczego używam metafory labiryntu? Według mnie nie jest tak prosto trafić do źródła lęku, nie jest tak łatwo poznać lęk a jeszcze trudniej go opanować. On naprawdę nadbudował się i chroni się w labiryncie, który stanowią Twoje nawykowe sposoby myślenia i zachowania. A te nawyki nie jest tak łatwo zmienić…

Dlatego warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, kogoś kto Cię wesprze w procesie zmiany.

Możesz też skorzystać z naszej pomocy – konsultacji psychologicznej z Joanną, z naszych kursów i warsztatów rozwoju osobistego (np. emailowy mini-kurs poczucia własnej wartości, albo wielotygodniowy program Strategia Budowania Poczucia Własnej Wartości), oraz proponowanych metod pracy ze sobą (np. Proces Zmiany Destrukcyjnych Myśli, Jak Podejmować Decyzje Kierując się Miłością).

Możesz skorzystać także z warsztatu internetowego „Jak Poradzić Sobie z Lękiem Co Inni o Mnie Pomyślą i Mieć Odwagę Bycia Sobą”. Na warsztacie będziesz mieć okazję do bliższego poznania swojego lęku – mocno zagłębić się w Labirynt, odnaleźć swój lęk, przyjrzeć się mu. Następnie znajdziesz sposoby na jego opanowanie. To nie będzie taka walka jak Tezeusza z Minotaurem, ponieważ będzie polegała raczej na oswojeniu lęku, następnie złagodzeniu jego mocy.

Warsztat jest o tym, jak zmienić swój sposób myślenia i zachowania, tak, aby nie bać się sytuacji związanych z innymi ludźmi, kiedy ktoś może nas oceniać. Aby nie czuć się zahamowanym, skrępowanym, zażenowanym czy zawstydzonym, kiedy przebywasz z innymi ludźmi.

Chcemy poprowadzić Cię ku odwadze bycia sobą – otrzymasz od nas wiele metod pomagających znacząco zmniejszyć strach przed ludźmi. Jednak samo zapoznanie się z tymi technikami nie przyniesie wielkich zmian, jeżeli nie będziesz systematycznie wdrażać ich w życie. Lęk często tkwi w nas bardzo głęboko, składa się z utrwalonych, nawykowych sposobów myślenia, odczuwania i zachowywania się – dlatego ich zmiana nie zachodzi natychmiast, po jednokrotnym zapoznaniu się i przećwiczeniu danej metody.

Uważamy, że lęk jest nieodłącznym towarzyszem naszego życia, więc chodzi o to, aby zmniejszyć jego siłę działania, aby nie dominował w różnych sytuacjach.
Jak to osiągniesz, oznaczać będzie, że wyszedłeś z Labiryntu…

Tomasz Kurzydłowski

 

By | 2017-01-05T09:08:07+00:00 04.09.2014|Categories: lęk, poczucie własnej wartości|Tags: , , |0 komentarzy

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.