Komplementy i przysługi

Komplementy są dla Ciebie potwierdzeniem Twojej wartości, ważności w oczach drugiej osoby. Kiedy zachwycasz się partnerem, a on nie wypowiada słów ciepłych, doceniających Ciebie, może Ci tego brakować.

Podobnie jest z przysługami. Dobrze jest czuć, że partnerowi zależy na Twoim dobru, że jest w stanie poświęcić, choćby swój czas, aby Cię wesprzeć. Troska o Ciebie, dbanie o dobrą atmosferę między Wami, wspomaganie Cię w Twoim rozwoju, w Twoich sprawach domowych, zawodowych bardzo Was zbliża do siebie.

Ale co zrobić kiedy partner deklaruje, że nie lubi komplementów? Sam ich nie mówi, ale też nie chce ich słyszeć? Może wydają mu się sztuczne, "na siłę", albo myśli, że są nieprawdziwe? Joanna Stelmach udzieliła pożytecznej odpowiedzi:
"Możesz wyrażać mu swoją pochwałę i wdzięczność za to, co dobrego zrobi, zwyczajnie dziękując mu za to. Skoro nie lubi komplementów, unikaj mówienia mu: "jesteś…(i tu Twoja pochlebna ocena, z którą on sie może nie zgadzać)", natomiast wypróbuj wypowiadanie się o Twoich własnych preferencjach i odczuciach: "uwielbiam, kiedy robisz to w ten sposób", "podoba mi się w Tobie to i to", "jest mi bardzo miło, kiedy Ty…"
[komentarz do Nieszczęśliwy w związku partnerskim]

Ogólnie lubimy komplementy! Jednak muszą być wiarygodne dla odbiorcy, dotyczyć dziedziny, na której mu zależy. Podobnie dzieje się z przysługami. Nie mogą stanowić elementu manipulacji! Takie dwuznaczne przysługi, powodują wątpliwości co do ich intencji i ostatecznie tworzą dystans między osobami.

Podsumowując – komplementy i przysługi są potrzebne – bowiem wchodzą w skład zachowań wiążących, mających na celu budowanie i podtrzymywanie więzi między osobami.
Zatem doceniajmy naszych partnerów i okazujmy im to na co dzień!

Tomasz Kurzydłowski

PS
Polecam artykuł Chciałabym żeby mój partner mówił mi komplementy

.

By | 2012-02-17T22:02:35+00:00 30.07.2010|Categories: poznanie partnera, psychologia miłości|0 komentarzy

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.