Lęk przed samotnością i niska samoocena

Kontynuując wątek wpływu poczucia własnej wartości na relacje, jakie tworzymy, chcę przytoczyć komentarz innej naszej Czytelniczki, Karoliny, która podzieliła się swoimi refleksjami w odniesieniu do artykułu “Uzależnienie od partnera“:

“To zabawne jak człowiek sam siebie potrafi oszukiwać. Od 4 lat jestem z mężczyzną, którego “kocham”, ale tak naprawdę to panicznie boję się samotności, tego, iż żaden inny mężczyzna nie będzie ze mną chciał być, a to wszystko przez niskie poczucie własnej wartości.
I moja chorobliwa podejrzliwość do każdego innego mężczyzny, kiedy mówi mi, że jestem np. bardzo dobrą matką i czułą kobietą. To “mojemu mężczyźnie” przez 4 lata udało się wmówić mi, że wszystkim innym zależy nie na mnie jako na wartościowej kobiecie i człowieku, lecz tylko i wyłącznie jako na obiekcie seksualnym.
(…) jak to stwierdził “mój mężczyzna”, tylko on potrafi kochać mnie taką miłością i być dla mnie tak dobrym i oddanym.
I każdy, kto nie przeszedł uzależnienia od drugiej osoby, czy to z powodu lęku przed samotnością czy niskiego poczucia własnej wartości, nie zrozumie, jak ciężko jest uwolnić się z takich relacji, uwierzyć w siebie i w to, że jesteśmy na tyle wartościowi i interesujący, że zasługujemy na prawdziwe i szczere relacje, które nas wzmocnią, a nie będą podburzały naszej samooceny.”

Bardzo trafnie to ujęłaś, Karolino!

Ja dodałabym to, że ogrom naszych lęków wynika z niskiego poczucia własnej wartości – chociażby właśnie lęk przed samotnością!

Kiedy siebie nie cenisz, nie dowierzasz swojej wewnętrznej sile i wartości, napędza to Twoje pesymistyczne nastawienie – że sobie nie poradzisz, że jesteś słaba, nieudolna…
Że nie zasługujesz na prawdziwą miłość, na sukcesy, na wszystko, co dobre…
Im więcej masz lękliwych myśli, tym coraz słabsza i mniej szczęśliwa się stajesz! I tym bardziej boisz się samotności!

Kiedy myślisz o sobie pozytywnie, gdy potrafisz akceptować siebie i być z siebie zadowoloną, to czujesz się naprawdę dobrze z samą sobą. Samotność Cię nie przeraża, bo jest to dla Ciebie czas bliskiego i radosnego obcowania ze sobą – możesz sobie poświęcić tyle czasu i uwagi! Możesz robić, co chcesz, spotykać się z kim chcesz, rozwijać się w jakimkolwiek kierunku chcesz! Jaki to wspaniały czas ta samotność! J

Kiedy masz wysokie mniemanie o sobie, wiesz, że zawsze sobie poradzisz, w każdych okolicznościach. Że nawet gdyby było bardzo trudno, będziesz umiała się sama wesprzeć, pocieszyć, znaleźć wyjście z problemów. Także, że znajdą się ludzie, na których pomoc będziesz mogła liczyć.

A co najważniejsze – kiedy kochasz siebie, wiesz, że jesteś tak wspaniałą i godną miłości osobą, że samotność będzie na pewno stanem tymczasowym, przejściowym. Prędzej czy później przyciągniesz do siebie kogoś fantastycznego swoim miłym usposobieniem. Mając wysokie poczucie własnej wartości wiesz, że miłość jest Ci pisana, jest Twoim prawem!

Kiedy masz wysokie poczucie własnej wartości, przestajesz się bać samotności i godzić na relacje pozbawione miłości i szacunku.

Naprawdę warto zainwestować w swój rozwój w tym obszarze!

Zachęcam do przeczytania historii mojej klientki, która podjęła się tej pracy nad sobą i wyniki były rewelacyjne – “Przepełnia mnie miłość”.

Pozdrawiam serdecznie!

Joanna Stelmach


By | 2017-01-06T09:03:05+00:00 09.05.2011|Categories: poczucie własnej wartości|0 komentarzy

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

Dodaj komentarz

avatar