Przypomnij sobie swojego najlepszego przyjaciela, najbardziej oddaną Ci osobę. Może to być koleżanka ze szkoły lub z pracy, członek rodziny lub partner. Jeśli nie ma takiej osoby, stwórz ją w wyobraźni.

Wyobraź sobie, jak razem miło spędzacie czas – rozmawiacie, śmiejecie się, bawicie. Wiesz także, że w trudnych chwilach zawsze możesz na niego liczyć – zadzwonić, spotkać się, wyżalić. Powiedzieć mu o wszystkim, co Cię martwi.

 

Prawdziwy Przyjaciel

On / Ona zawsze uważnie Cię wysłucha, przytuli, pocieszy, doda otuchy wspierającymi słowami. Wiesz, że myśli o Tobie dobrze i chce Twojego dobra. Cieszy się Twoim szczęściem.
Kiedy postąpisz niewłaściwie, nie stroni od szczerego wskazania Ci popełnionego błędu, ale nigdy Cię nie osądza, nie potępia. Stara się natomiast Ciebie zrozumieć i podpowiedzieć, co możesz zrobić lepiej.

Nigdy nie przytakuje Twoim negatywnym, pełnym zwątpienia myślom o sobie. Raczej powie: „Nie jest tak źle, jak myślisz, zwróć uwagę na…”, „Przypomnij sobie, jak wspaniale poradziłaś sobie z…”
On w Ciebie wierzy, docenia Cię. Zna Twoje wady i słabości, a i tak czujesz się przez niego kochana i akceptowana w całości, taka, jaka jesteś.

Cudowna osoba. Jeśli taka istnieje w Twoim życiu, masz powody do radości. To prawdziwy skarb.

Jednak ten skarb nie zawsze może być przy Tobie. Tymczasowo mogą go pochłonąć inne sprawy, miejsca, ludzie. Możecie pokłócić się o coś i Wasze kontakty chwilowo się urywają. Co wtedy? Gdzie Twoje oparcie? Kto doda Ci sił?

 

Wyjątkowość więzi z samą sobą

Jest ktoś taki.

To Ty.

To Ty możesz stać się dla siebie niezawodnym Przyjacielem.

Kimś, na kim naprawdę zawsze możesz polegać – 24 godziny na dobę, od urodzenia aż do samej śmierci, i jeszcze dłużej… Żaden inny człowiek nie może być dla Ciebie dostępny w takim wymiarze, non stop. Nikt nie zna Ciebie lepiej niż ty sama i nikt nie jest w stanie zadbać o Twoje potrzeby lepiej niż Ty sama.
Dlatego więź z samą sobą jest tak szczególna i znacząca. Masz na siebie wielki wpływ.
To, jak traktujesz samą siebie jest niezmiernie ważną determinantą Twojego samopoczucia i podejmowanych działań.

 

Kobieta patrzy w lustro

Doceniaj swoje starania, chwal się za postępy. Obdarzaj się miłością, uwagą, zrozumieniem.

 

Niezawodne wsparcie

Zachęcam Cię do tego, abyś stała się wiernym, oddanym towarzyszem samej siebie, na którego zawsze możesz liczyć. Doceniaj swoje starania, chwal się za postępy. Wspieraj i pocieszaj samą siebie w chwilach słabości, kiedy innych nie ma w pobliżu lub kiedy nie są do Ciebie życzliwie nastawieni. Obdarzaj się miłością, uwagą, zrozumieniem.

Głęboka, pełna życzliwości więź z samą sobą powoduje, że stajesz się osobą pewną siebie, spokojną, przekonaną o swojej wewnętrznej sile i zdolności poradzenia sobie z wyzwaniami życia.

Już nie obawiasz się pustki, samotności, samodzielności, życia bez stałej pomocy innych ludzi, partnera. Już nie jesteś od nikogo uzależniona, spragniona objawów miłości i akceptacji. Nie wymagasz od innych realizacji Twoich potrzeb i pragnień, bo sama potrafisz o siebie świetnie zadbać.

W sobie odnalazłaś schronienie. Niezawodne oparcie, bezpieczną przystań.

 

Przyjaźń ze sobą zapowiedzią głębokich przyjaźni z innymi

Inni ludzie nie są Ci już potrzebni, aby być szczęśliwą i poczuć się bezpiecznie, ale właśnie dlatego, że przestałaś być od nich zależna, możesz wyjść ku nim z prawdziwą, bezwarunkową miłością, bez stawiania warunków i oczekiwań. Już nie zastanawiasz się, co możesz uzyskać od swoich najbliższych, teraz bardziej interesuje Cię, co możesz im ofiarować.

Tak jak najpierw dla siebie, teraz stajesz się wspaniałym przyjacielem dla innych. Ludzie zaś odwdzięczają Ci się tym samym. Większość z nich potrafi docenić Twoją postawę. Ich miłość płynie ku Tobie obficie, bez usilnych starań z Twojej strony. To, o co wcześniej zabiegałaś, teraz przychodzi do Ciebie samo.

Joanna Stelmach