Czy zdarza Ci się myśleć “bez niego jestem nikim” albo “bez niej moje życie straci sens”?
Czy ukochana osoba jest całym Twoim światem i uważasz, że bez niej nie potrafisz żyć?
Jeśli tak, uważnie przyjrzyj się sobie i relacji, jaką tworzysz.

Jak wiele w Twojej miłości jest kurczowego trzymania się ukochanej osoby?
Czy czujesz się komfortowo w chwili, gdy rozstajecie się na krótki czas?
Czy chętnie zagarnąłbyś całą uwagę i czas partnera dla siebie?
Jeśli tak jest, grozi Ci poważne uzależnienie od partnera. A każde uzależnienie prędzej czy później prowadzi do cierpienia…

“(…) Mój chłopak potrzebuje wolności a ja go ograniczam. Wpadam w panikę kiedy on wychodzi gdzieś z kumplami. Zalewam się wtedy łzami i czuję się opuszczona. Nigdy nie miałam przyjaciół czy nawet znajomych. On mi to wszystko teraz zastępuje. Czuję, że koledzy mi go odbierają. To nie jedyny problem w naszym związku. Kolejny to to, że jestem o niego bardzo mocno zazdrosna. On ma dużo atrakcyjnych koleżanek na mieście się do nich uśmiecha i mówi cześć. To boli. Ja mam niską samoocenę i boję się że on mnie zostawi dla innej. Boję się że mnie zdradza i pytam o to kiedy widzę, że coś się dzieje w naszym związku. (…) on bardzo ciężko pracuje a po pracy nie ma siły i ochoty ze mną rozmawiać przez telefon. A ja za nim tęsknię i cały dzień na ten właśnie telefon czekam. (…) On powiedział, że musi ode mnie odpocząć. A ja nie potrafię bez niego żyć. Wiele nieprzespanych i przepłakanych nocy mam już za sobą. Wiem jednak, że chcę z nim być już zawsze tylko potrzebuje pomocy…”

 

psycholog Joanna Stelmach:

Witaj Iwono!
Całe swoje szczęście, dobry stan psychiczny, całe swoje życie uzależniłaś od swojego chłopaka. To co on zrobi lub nie zrobi jest w stanie pogrążyć Cię na dnie rozpaczy. Miłe chwile prawdopodobnie odczuwasz mniej intensywnie, z pewnym niedowierzaniem i oczekiwaniem, że zaraz się skończą, pewnie zaraz coś złego się stanie, co je zaburzy…

Jeśli chcesz by Wasz związek przetrwał, wpierw wzmocnij siebie! Stań stabilnie na swoich nogach. Poczuj w sobie siłę, zdolności, możliwości zadbania o swoją szczęśliwą egzystencję bez pełnego napięcia “uczepiania” się najbliższej osoby. Teraz obciążasz partnera oczekiwaniem, że zaspokoi wszystkie Twoje potrzeby, zastąpi wszystkie ważne więzi z ludźmi, stanie się całym Twoim światem… nie dziwię się, że musi od Ciebie odpocząć!

Przestań się tak obsesyjnie skupiać na nim! Skup się na sobie! Pomyśl, co możesz zrobić, by poczuć się pewniej w swojej skórze. Zadbaj o swoją fizyczną atrakcyjność, i uwierz w nią.

Pracuj nad swoją osobowością. Skoncentruj się na pokochaniu i zaakceptowaniu siebie w pełni, w całości, bez zastrzeżeń. Wtedy będziesz mogła uwierzyć, że ktoś inny może Cię pokochać w taki sposób. Poczuj się piękną, wartościową, wyjątkową kobietą, która ma wiele do zaoferowania ukochanemu mężczyźnie. Doceń samą siebie!

Wypełnij swój świat czymś innym niż tylko Twój mężczyzna. Znajdź w sobie jakąś pasję, zobacz jak wiele wokół jest interesujących rzeczy, zjawisk, umiejętności, które warto poznawać, nabywać i zgłębiać. Świat jest fascynujący, zainteresuj się nim! J Wypełnij swój czas bez niego w przyjemny i interesujący sposób, tyle będziecie mieli sobie potem do powiedzenia!

Nigdy nie miałaś znajomych ani przyjaciół – a posiadanie ich bardzo rozwija związek i każdego partnera z osobna. Zaproś do swojego świata ludzi, którzy są wokół Ciebie. Otwórz się na nich. Jest wiele wspaniałych osób, których ucieszy Twoje towarzystwo, a Ty dzięki nim choć częściowo zaspokoisz potrzebę bliskości z innymi. Tę straszną pustkę do tej pory musiał wypełniać tylko Twój chłopak – co początkowo może jest miłe, z czasem staje się wielkim obciążeniem!.

Nie zabraniaj chłopakowi spędzania czasu z ludźmi, których lubi. Im bardziej zaufasz i więcej wolności dasz ukochanemu, tym bardziej będzie się czuł kochany, i w rezultacie – będzie bardziej kochał Ciebie i cenił! Staniesz sie dla niego prawdziwym skarbem, o który warto się troszczyć!

I przestań sobie powtarzać, że nie możesz bez niego żyć. To nieprawda. Żyłaś ponad 17 lat bez niego, i jakoś Ci się to udawało. Jesteś samowystarczalna i nie potrzebujesz nikogo i niczego do tego, aby zaznać szczęścia w życiu, i to w każdej chwili, w każdych okolicznościach. To prawda o Tobie i o każdym innym człowieku. Pamiętaj o niej, a wyzwolisz siebie ze swojego uzależnienia od chłopaka. I wyzwolisz jego z nadmiernych oczekiwań i wymagań, którymi go ograniczyłaś.

Pielęgnuj myśli pełne wiary w Waszą dobrą, radosną przyszłość! W trudnych chwilach powtarzaj sobie:
Ufam …(tu jego imię). Ufam naszej miłości. Jestem spokojna i bezpieczna.
Wszystko zawsze układa się jak najlepiej dla mnie i dla naszego związku.
Im więcej wolności daję …(imię), tym bardziej on mnie kocha i jest ze mną szczęśliwy.

Życzę Ci wytrwałości w pracy nad sobą! Naprawdę warto!!!

Serdeczności!
Joanna