O miłości warunkowej i manipulacji (1/2)

W komentarzu do posta “Nie potrafię odejść od partnera (1/3)” Karolina w doskonały sposób opisała miłość warunkową w relacji partnerskiej, która bardzo często oparta jest na manipulacji.

“Toksyczne związki niekoniecznie muszą się opierać na przemocy fizycznej czy psychicznej, czasami przybierają bardziej subtelny obraz, gdzie partner po mistrzowsku manipuluje partnerką utwierdzając ją w przekonaniu, że tylko i wyłącznie on ją tak bardzo kocha, szanuje jako kobietę i człowieka, że tylko on chce dla niej jak najlepiej, że tylko z nim będzie bezpieczna i szczęśliwa itd., itp. Mój partner jest mistrzem w tego rodzaju manipulacji.

Zawsze, gdy zrobię “coś niestosownego” nie krzyczy, nie bije, po prostu jest mną zawiedziony, iż postąpiłam tak a nie inaczej, nie słuchając jego “próśb” i jest mu zawsze niezmiernie przykro, że go nie słucham. Wtedy staje się dla mnie “zimny”, nie mówi mi, że mnie kocha, traktuje jak obcą osobę, z którą należy wymienić jakieś uprzejmości, odwołuje spotkanie, zostawia mnie samą, abym sobie przemyślała swoje zachowanie, a po stosunku seksualnym odmawia mi jakiejkolwiek formy bliskości, będąc zimnym jak głaz.

Myślę, że taka forma manipulacji jest o wiele trudniejsza “do wykrycia” i uzmysłowienia sobie, że taki związek jest po prostu chory. Po pewnym czasie automatycznie reagowałam “w odpowiedni sposób” na pewne rzeczy, wiedząc, jaką mogę ponieść “karę”. To tak, jakbyśmy zamknęli psa w ciemnym pomieszczeniu. Wchodząc do niego, pies ma prawo zareagować agresywnie, nie rozumiejąc sytuacji, czując się skrzywdzonym. Wtedy bez słowa wychodzimy i zostawiamy go samego. Za którymś razem, pies nie będzie reagował agresywnie, złamie się, podejdzie i położy łeb, bo tylko w taki sposób dozna bliskości. I tak mój partner “kocha” mnie już 4 lata.”

Miłość warunkowa, wszechobecna w naszym świecie, polega na tym, że obdarzamy kogoś słowami i gestami miłości tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obiekt naszych uczuć postępuje zgodnie z naszymi wymaganiami. Najpierw tak jesteśmy traktowani przez rodziców, potem odwdzięczamy im się tym samym, i traktujemy podobnie własne dzieci i partnerów.

Uczono nas podczas lekcji religii, że Bóg obdarza ludzi miłością. Jednak z pewnością osądzi nas, potępi i ukarze, jeżeli będziemy zachowywać się “niewłaściwie”, niezgodnie z Jego przykazaniami. A skoro uważamy, że Najwyższa Istota tak robi, to wydaje się nam to całkowicie normalne, że my też w naszych związkach ustanawiamy liczne zasady, i karzemy odmową miłości (a także “skazujemy” na inne męki) wtedy, gdy nie są one spełnione. To jest miłość warunkowa.

Tak więc kochamy i to bez przeszkód okazujemy, jeśli osoba, z którą tworzymy związek zaspokaja nasze potrzeby, dostosowuje się do naszej woli i do naszych wyobrażeń, jaki nasz partner (dziecko, rodzic, przyjaciel) powinien być i jak się zachowywać.

Jeśli ukochana osoba nie spełnia naszych oczekiwań, czujemy się zranieni i na różne sposoby dajemy jej odczuć, jak bardzo jest nie w porządku – powinna się wstydzić, mieć okropne wyrzuty sumienia i najlepiej wielokrotnie przepraszać za to, co zrobiła!

Często nawet wyraźnie nie formułujemy swoich pragnień, tylko chcemy, by partner sam się domyślił, co jest nam w danej chwili najbardziej potrzebne. Jak kocha, to powinien wiedzieć! Gdy jednak trudno mu to odkryć, “uświadamiamy” mu to dąsając się, obrażając, strojąc “fochy”, obojętniejąc, fundując “ciche dni”, lub też krytykując go na każdym kroku, obwiniając, stosując złośliwości i uszczypliwości, a także agresywnie się awanturując.

Mamy cały zestaw “środków wychowawczych” – manipulujemy bliskimi mniej lub bardziej świadomie. Wszystko to służy zmuszeniu ukochanej osoby, by tańczyła w rytm naszej melodii. Tresujemy partnera tak, jak robi się to ze zwierzętami – przykład, jaki użyła Karolina jest tu bardzo na miejscu!

Joanna Stelmach

> część 2 “Co z tą miłością?

By |2012-09-01T13:43:43+00:0030.01.2011|Categories: miłość, pielęgnacja związku, toksyczny związek|8 komentarzy

About the Author:

Psycholog i terapeuta par. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)
avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
OlaTomasz KurzydłowskiOnaJoanna StelmachAnonymous Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Anonymous
Gość
Anonymous

dziękuję że jesteście! Wasz blog, artykuły, biuletyn…:*

górfanka

Joanna Stelmach
Admin

A my cieszymy się, że jesteś tutaj z nami! :-)

Ona
Gość
Ona

Witam. Chyba doświadczyłam miłości warunkowej.Mój były partner pochodzi ze wsi, ja z miasta. Uważałam, że ludzie ze wsi są czasem bardziej zaradni niż ludzie z miasta. Dogadywaliśmy się świetnie. Jednak problemem u nas było miejsce zamieszkania po ślubie. Na początku znajomości chyba oboje nie zauważaliśmy rangi problemu, który urósł do bardzo dużych rozmiarów. On nie wyobrażał sobie mieszkać gdzie indziej niż u siebie w domu na wsi. (Inna miejscowość nawet nie wchodziła w grę). Ja natomiast czułam opór przed zamieszkaniem z jego rodzicami. Poza tym chciałam mieć jakiś wpływ na podjęcie decyzji gdzie zamieszkamy, żeby to była nasza wspólna decyzja. Jednak nie… Czytaj więcej »

Ola
Gość
Ola

Witam, Pani Joanno, Panie Tomku,
A czy nie jest tak w związkach, że miłośc albo jest albo jej nie ma ? Czy możną ją klasyfikować na warunkową i bezwarunkową. Czy da się w pełni kochac drugą osobę miłością bezwarunkową. My tę miłość wybieramy, tak więc jakieś warunki pewnie są. Nie wybieramy sobie np dzieci i tutaj wiadomo że kochamy je miłością bezwarunkową. Czy można inaczej?

Ola
Gość
Ola

Panie Tomku: Ktoś kiedyś chyba trafnie to ujął: miłość warunkowa jest potrzebna nam do wypełnienia. Oczekujemy poczucia bezpieczeństwa, sexu, wsparcia itp. A bezwarunkowa: to spotkanie dwóch całości i pełna akceptacja. Czy tak jest albo powinno być?