Przedstawiamy fragment webinaru “Trudne i toksyczne relacje cz.1” Lekcje Miłości s01e07. Lekcje Miłości są to audycje (webinary) na temat bliskich związków, zdrowia psychicznego, rozwoju osobistego i duchowego.

Audycje Lekcje Miłości na żywo są bezpłatne a dostęp do archiwalnych audycji jest płatny. W poniższym fragmencie omawiamy ten slajd:

Początkowe sygnały, że osoba przejawia trudne zachowania
Pamiętaj, że to początkowe sygnały! Na webinarze omawiamy także kolejne sygnały świadczące o tym, że relacja może być trudna a wręcz niebezpieczna.

WIDEO: Początkowe sygnały

Bajkowy początek

– dotyczy to relacji romantycznej. Gdy się poznajemy, to jest pełen zachwyt – jaki on romantyczny, jak o mnie zabiega, jak o mnie dba, świata za sobą nie widzimy! Bardzo dużo czasu i energii taka osoba poświęca tobie. Jak się przykleiła to się nie chce odkleić – od razu obiecuje furę dzieci, furę i szczęśliwe życie do końca, i najlepiej chajtnijmy się jak najszybciej. To co jest podejrzane, to ta niesamowita szybkość i intensywność wchodzenia w relacje. I duże obietnice, chociaż jeszcze się dobrze nie znamy.

Bajkowy początek relacji nie zawsze zwiastuje życie jak w bajce!

Tomasz Kurzydłowski


Niesmaczne żarty i uwagi

na twój temat pojawiające się po jakimś czasie. Mogą być też o innych. Taka osoba może nas chronić przez jakiś czas przed swoimi trudnymi zachowaniami, ale może to wyjść na jaw kiedy pozwala sobie na oceny, czy żarty i uwagi wobec innych osób.


Wskazania dotyczące twojego wyglądu

– ciuchów, makijażu, włosów. [Czyli jak według niego powinnaś wyglądać, co w sobie poprawić]


Nie dotrzymywanie obietnic

– ważny sygnał, ta osoba jest po prostu niesłowna – trzeba na to uważać, podobnie jak na:


Kłamstewka

– drobne przeinaczenia, zatajanie, mijanie się z prawdą – możecie sobie wyobrazić osobę, która w taki sposób się zachowuje.

Krytycyzm wobec świata, wobec innych ludzi

– łatwo to można zauważyć, taki typ. Jeżeli słyszysz tego dużo w kierunku innych osób, których nawet nie znasz, lub w bardzo uogólniony [negatywny] sposób ta osoba tak się wypowiada o innych – prędzej czy później to się zwróci przeciwko tobie – tego można być pewnym.


Zrzucanie odpowiedzialności na innych

– jest związane z krytycyzmem: to inni są łosie, głupole, nie znają się, ja bym to inaczej zrobił – ale nie robi ;)

Złe relacje z ludźmi, rodzicami i rodzeństwem

– dużo konfliktów może być w relacjach u tej osoby, lub odcinanie się od relacji z członkami rodziny czy z byłymi przyjaciółmi. To też może budzić podejrzenia, że ta osoba nie rozwiązuje problemów, tylko ucina je na pewnym etapie.

Szybka irytacja

a później dochodzi do tego widoczny gniew.

Zazdrość

– na początku jej przejawianie może być delikatne, to takie wypytywanie: a z kim rozmawiałaś / rozmawiałeś? o czym?, jak długo? Na początku już widać tę zazdrość o byłych [partnerów] / byłe [parnerki], dopytywanie się o coraz większe szczegóły – na to trzeba zwrócić uwagę.

Małe dawki przejawiania kontroli

– osoba zaczyna cię kontrolować, a ty nawet nie spostrzegasz tego, że jest to kontrolowanie. Myślisz sobie – interesuje się mną – pyta co tam słychać, kto dzwonił, co tak długo z pracy wracałaś? To ważne, że na początku te sygnały są blade, tego nie widać, to dopiero w trakcie [trwania relacji] nasyca się. Dopiero w szerszej perspektywie widać, do czego to może zmierzać.

Decyzje podejmowane bez ciebie

– bez twojego udziału, samodzielnie. Choćby takie, czego ty się napijesz, albo co zjesz, nie pytając ciebie – takie proste na początku. Gdzie jedziemy dzisiaj, co robimy itd. Na początku może tego też nie ma, natomiast pojawia się z czasem narzucanie swojej woli i grymaszenie kiedy ty masz inny pomysł na dzisiejszy dzień [czy cokolwiek innego].

Karanie

– nie odzywanie się, obrażanie się, gdy odmawiasz lub masz inne zdanie, nie odpisywanie na twoje smsy, nie oddzwanianie, i obwinianie ciebie już na tym etapie może się pojawić.


Niejasne komunikowanie swoich uczuć i potrzeb

——-

Tomek: Czy ktoś miał takie doświadczenie, że jakby miał taką listę symptomów, to ona mogła być przydatna? Ciekaw jestem, czy gdyby się miało taką listę i wiedziało na co zwracać uwagę, to czy można by było już na początku znajomości dostrzec taki rys u poznawanej osoby, w takich jej zachowaniach? Oczywiście nie mówię, że by się nie weszło w relacje, ale czy można było już to wcześniej dostrzec?

Komentarze Uczestników:

 • Tak, jakbym czytała o życiu moich rodziców
 • Tak, przydałaby się
 • Faktycznie tak jest, że osoba toksyczna dozuje te sygnały, z czasem nabiera to intensywności
 • Za późno o jakieś 10 lat
 • Powinni taką listę dawać już w podstawówce
 • Tak, teraz to wiem, ale parę lat temu zabrakło takiej check-listy

Joasia: Bardzo często się zdarza w naszej pracy, że osoby nam mówią, już po przebyciu całkiem długiego czasu w takim związku, że zdarzało im się zauważać pewne rzeczy już na początku, ale nie chciały na to zwracać uwagi, bo cieszyły się że ktoś zwrócił na nie uwagę, bo cieszyły się że jest szansa na miłość, ale słuchajcie – przy całej otwartości, jaką można mieć na ludzi, kiedy ich poznajemy – prosimy was, żebyście nie byli ślepi, bo te sygnały są naprawdę ważne, trzeba zacząć na nie zwracać uwagę i rozmawiać o nich!

Tomek: Ja się uśmiecham, ponieważ jedna z definicji miłości z psychologii ewolucyjnej mówi o tym, że miłość to zbiór błędów decyzyjnych. Biologia nas tak wyposażyła, że jak się zakochamy, to hormony działają tak intensywnie, że bardzo mocno podkreślamy cechy pozytywne osoby, ignorując cechy negatywne. Dlatego może być tak, że poznajemy kogoś – ale fajny, ale fajna, a znajomi mówią, ty – koszmar, co ty robisz?! zobacz co on robi! My na to nie zwracamy uwagi, jesteśmy ślepi na argumenty i ślepi na rzeczy negatywne. Łatwo się mówi kiedy ma się gotową listę – to nie znaczy że potrafimy z niej korzystać.

Komentarze:

 • Na pierwszej randce warto by było zagrać w te karty
 • Tak jakby z mojego związku. Szkoda że nie miałem takiej wiedzy rok temu, wierzyłem że będzie dobrze, ale nie było, zawsze widziałem tylko dobre rzeczy
 • Kierowani miłością możemy mieć klapki na oczach, niestety
 • Człowiek zakochany to ślepy
 • Często wierzy się w to, że takie zachowania znikną, że miną
 • On/ona się zmieni, ja go zmienię (dziecko go zmieni, ślub go zmieni)


Tomek: Fajnie, że możemy trochę humoru włączyć w ten trudny temat! Mnie się podoba taka sentencja „Miłość jest ślepa a małżeństwo otwiera oczy” :)

Trudne i toksyczne relacje cz.1. Lekcje Miłości s01e07

Jeśli temat zaciekawił Cię, to możesz zakupić dostęp do obejrzenia całej Lekcji Miłości (nagranego webinaru) na miesiąc czasu. Oto zawartość:

 • Czym się różni zachowanie trudne od toksycznego?
 • Jakie są sygnały ostrzegające, już na początku znajomości, że osoba przejawia trudne zachowania?
 • Trudności z dostrzeżeniem tego, co się naprawdę dzieje w relacji
 • Jakie są kolejne sygnały, w trakcie zacieśniania się relacji, że partner przejawia trudne zachowania?
 • Jakie są toksyczne zachowania?
 • Sprawdź, czy stosujesz przemoc
 • Skąd się biorą zachowania trudne i przemocowe?
 • Jak postępować w relacji z osobą przejawiającą trudne zachowania: szefostwo, współpracownicy, rodzeństwo, rodzice, teściowie…?
 • Asertywna procedura obronna gdy osoba przejawia trudne zachowania

Jak uczestniczyć w Lekcjach Miłości?

1) Zapisz się na newsletter a będziemy Cię powiadamiali o rejestracjach na kolejne programy. Pamiętaj, że oglądając transmisję na żywo nic nie płacisz, płatna jest tylko opcja, kiedy nie mogłeś uczestniczyć w audycji chcesz sobie ja obejrzeć (tzw. opcja na żądanie)

2) Wejdź Lekcje Miłości i tam zapiszesz się na NAJBLIŻSZĄ Lekcję Miłości oraz zobaczysz opis archiwalnych audycji.