Samoocena jako istotny motyw działania człowieka

Samoocena jest tematem złożonym. A przy tym niezmiernie ważnym, co staraliśmy się przedstawić w poprzednich artykułach. Nie może więc zabraknąć małej dyskusji o zasięgu jej oddziaływania.

Ogólnie przyjmuje się:
„Samoocena jest uznawana za jeden z najważniejszych regulatorów zachowania, a dążenie do jej podwyższania – za jeden podstawowych motywów kierujących działaniami człowieka.” (Kinga Lachowicz-Tabaczek i Justyna Śniecińska w „Poznaj samego siebie, czyli o źródłach samowiedzy”)

Autorki przytaczają jednocześnie inne źródła badań, z których wynika, że „samoocena nie wpływa na tak wiele obszarów funkcjonowania jednostki, jak dotychczas sądzono.”

Jak zatem jest naprawdę?
Dyskusja wokół samooceny wciąż trwa! I nawet jeśli nie wpływa na „tak wiele obszarów”, to jednak działa na pewne obszary. I działa na tyle znacząco, współwystępując przy problemach psychologicznych osoby, że przyjrzenie się poczuciu własnej wartości u siebie staje się istotne. Czytelniczka Edyta pisze o swoich kłopotach z poczuciem własnej wartości –
„(…) teraz wiem, że jakość mojego życia mogła być o wiele lepsza gdybym zaczęła pracę nad sobą wcześniej. Być może dlatego, że nie do końca zdawałam sobie sprawę ze skali problemu.”
Widać więc, że dzięki pogłębieniu samoświadomości, można wyraźniej zobaczyć jak własny obraz, ocena siebie wpływa na jakość życia.

Do psychologa przychodzą osoby niepewne co do swojej samooceny. Pisałem o tym w poście „Co to jest poczucie własnej wartości?”. Dlatego psychologowie – terapeuci, ze swojej perspektywy, widzą skalę problemu.
Podczas spotkania – konsultacji – terapii ważny jest ten człowiek, który siedzi przed psychologiem i opowiada o swoich kłopotach, jednocześnie źle mówiąc o sobie. Dla niego praca nad samooceną stanowi NIEZBĘDNY etap wyjścia z kryzysu!
Na przykład – jeśli sprawy zawodowe funkcjonują u niego wyśmienicie, ale sprawy domowe nie, to mocno koncentrując się na swoim problemie w małżeństwie, powoduje przenoszenie sądu o sobie samym na inne dziedziny. I wtedy mówi generalizując: „nic mi nie wychodzi”, „do niczego się nie nadaję”, „ze mną są same problemy”. Pogorszenie samooceny, jeśli jest długotrwałe, może spowodować spadek motywacji w obszarze zawodowym, przejawianie apatii, irytację, co w efekcie spowoduje, że i w pracy zacznie się wieść gorzej.

Obszar związany z JA jest niezmiernie wrażliwy, bo JA – to coś bardzo, bardzo dla mnie ważne! Najbliższe i prawdopodobnie najważniejsze. Dlatego samoocena pozostanie tematem, któremu wciąż będą psychologowie i psychoterapeuci poświęcali wiele uwagi.
Zajęcie się samooceną podczas terapii okazuje się niezwykle trafnym działaniem a Klienci przekazują, że jest to dla nich wartościowa i skuteczna pomoc!

Tomasz


By | 2011-08-27T12:23:46+00:00 16.10.2009|Categories: poczucie własnej wartości|0 komentarzy

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

Dodaj komentarz

avatar