Skąd bierze się optymizm i pesymizm?

Zainspirowały nas pytania Czytelniczki w komentarzu do artykułu „Jak optymizm i pesymizm wpływa na związek partnerski?”. Na początku odpowiem na pytanie skąd bierze się optymizm i pesymizm?

Z koncepcji rozważanych przez psychologów wyłania się następujący obraz. Dawno, dawno temu :) najważniejszy był dla człowieka instynkt życia, ponieważ wyznaczał on nasze zachowanie w chwili zagrożenia. Z czasem zaczął on ewoluować i z niego powstały m.in. optymizm i pesymizm jako strategie (mechanizmy) adaptacyjne. Obydwa pełnią więc ważną rolę w życiu człowieka – w jego motywacji do osiągania celów. Instynkt nadbudowany został optymizmem i pesymizmem oraz idącą z nimi możliwością wyboru – widzę przed sobą jakiś cel i to ode mnie zależy, czy działam lub nie działam w kierunku jego realizacji (Stach, 2006).

Optymista i pesymista

Zarówno optymizm, jak i pesymizm pełnią ważną rolę w motywacji do osiągania celów

 

Optymizm i pesymizm składają się z dwóch elementów występujących łącznie:

1) wiary w pozytywną naturę świata (bądź negatywną)

2) i oczekiwania pozytywnych, pomyślnych wydarzeń (bądź negatywnych, niepomyślnych)

 

 

Możemy stworzyć z powyższego definicję optymizmu i pesymizmu:

Optymizm jest to postawa życiowa,
charakteryzująca się tendencją
do POZYTYWNEJ oceny świata
i oczekiwaniem POMYŚLNEJ przyszłości.

 

Pesymizm jest to postawa życiowa,
charakteryzująca się tendencją
do NEGATYWNEJ oceny świata
i oczekiwaniem NIEPOMYŚLNEJ przyszłości.

 

Na przykład:

Jeśli obecny świat jawi mi się jako wrogi, niebezpieczny, to trudno oczekiwać po mnie, że będę patrzył na jego przyszłość optymistycznie.

Jeśli postrzegam ludzi jako dobrych, to łatwiej jest mi optymistycznie patrzeć na to, co dzieje się wokół, nie wyolbrzymiam i nie przeceniam negatywnych aspektów, tylko je zauważam i dalej myślę, że „będzie dobrze” :)

Tomasz Kurzydłowski

PS. Przedstawiłem definicje optymizmu i pesymizmu oraz ich główne źródło, umiejscowione w naszej biologii. Ale są także inne przyczyny (źródła) bycia optymistą czy pesymistą.
Jak myślisz, co może być tymi przyczynami? Proszę, napisz w komentarzu.

 

 

About the Author:

Psycholog i terapeuta par. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)
avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Tomasz KurzydłowskiA-nowi Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

A-nowi
Gość
A-nowi

Bardzo się cieszę że poruszyliście ten temat. Z moich obserwacji wynika że juz od dziecka kształtuje sie w nas postawa ukierunkowana na optymizm lub pesymizm, małe dzieci wydaja sie ufne, niczym sie nie przejmuja, ale w wieku juz kilku lat w przedszkolu, szkole jedne dzieci bardziej sie martwia stresuja, inne z kolei wiedza ze nastepnego dnia i tak zaświeci slonko ;-) Wydaje mi sie kształtuje nas wychowanie, otoczenie, rodzice, i nieodłaczne jest to poczuciu własnej wartości, im jestesmy pewniejsi siebie, tym bardziej wierzymy w siebie, w innych ludzi, w świat, w powodzenie sytuacji obecnej jak i przyszłości. Wydaje mi sie… Czytaj więcej »