Sygnały ostrzegawcze mówiące o kłopotach w związku według Barbary de Angelis

Barbara de Angelis jest autorką kilku popularnych poradników na temat związków miłosnych. Z Jej książki „Ja kocham Ty kochasz” przedstawiamy test sprawdzający, czy pojawiają się sygnały ostrzegawcze mówiące o prawdopodobnych kłopotach w Twoim związku.

Jednocześnie chciałbym zaznaczyć, że nie jest to test naukowy, tylko test, jak ja to określam „poradnikowy”, którego skala punktowa jest swobodnym ustaleniem autora. Już wyjaśniam dokładniej. Poniżej znajduje się 20 zdań, na które masz odpowiedzieć. Te zdania opisują różne sytuacje w związku. Do każdego stwierdzenia przydzielasz odpowiednią punktację, czyli jak często dana sytuacja ma miejsce w Twoim związku. Skala punktów jest od 0 do 5, gdzie 0 oznacza, że taka sytuacja nigdy Cię nie dotyczy, a 5, że bardzo często Cię dotyczy. Są jeszcze punkty pośrednie: 1 – rzadko i 3 – często dana sytuacja Ci się zdarza. Na końcu sumujesz punkty i sprawdzasz, w którym przedziale jesteś – czy tam, gdzie związek nie jest zagrożony, czy trochę zagrożony, może bardzo zagrożony, czy wręcz przechodzi właśnie teraz poważny kryzys.

Moja propozycja jest taka, aby wykorzystać ten test do uświadomienia sobie, jakie mogą występować potencjalne sygnały ostrzegawcze w Twoim związku.

Przeczytaj uważnie każde zdanie i odpowiedz sobie, jak często opisywana sytuacja ma miejsce w Twoim życiu związkowym. Zastanów się nad stwierdzeniami o punktacji  3 i 5, ponieważ świadczyć to będzie o tym, że Twoje często powtarzane negatywne, destrukcyjne myśli i zachowania nie służą związkowi, nie są przejawem dbania o związek. Te zachowania wręcz „niszczą” Wasz związek i zwiększają prawdopodobieństwo kłopotów.

Jeśli masz takie punkty – ostrzeżenia o prawdopodobnych kłopotach, to zastanów się, czy chcesz je zmienić i w jaki sposób tego dokonasz. To będzie bardziej wartościowe podejście niż skupianie się na wyniku końcowym, jakim jest suma punktów osiągniętych w tym teście. Bo sama wiedza nie wystarczy, trzeba jeszcze coś z nią zrobić, czyli działać na rzecz Waszego związku!

Tomasz Kurzydłowski

 

woman-hand-smartphone-desk

Test – sygnały ostrzegawcze mówiące o kłopotach w związku; foto: kaboompics.com

 

„Celem testu jest pomoc w dostrzeżeniu sygnałów ostrzegawczych wskazujących na kłopoty w związku. Punktacja zależy od tego, jak często poniższe stwierdzenia odnosimy do siebie.

Bardzo często – 5 punktów
Często – 3 punkty
Rzadko – 1 punkt
Nigdy – 0 punktów

 

 1. Krytykujesz partnera głośno lub w myślach.
 2. Czujesz ochotę na robienie rzeczy bez partnera, pragniesz własnej przestrzeni.
 3. Łapiesz się na tym, że przyglądasz się lub czujesz pociąg do innych osób płci przeciwnej.
 4. Unikasz uprawiania seksu lub intymnych chwil z partnerem; nie umiesz na to znaleźć czasu lub jesteś w nieodpowiednim nastroju (bóle głowy, zmęczenie itd.).
 5. Nie potrafisz wybaczyć partnerowi pewnych zachowań z przeszłości i wciąż czujesz gniew lub żal, kiedy o tym myślisz.
 6. Najczęściej jesteś w domu z partnerem, bo żadne z was nie planuje wspólnych wyjść.
 7. Czujesz nostalgię za przeszłością, wspominasz początki waszego związku jako szczęśliwszy okres lub wcześniejsze związki jako bardziej ekscytujące.
 8. Większość wolnego czasu spędzasz z przyjaciółmi lub oddając się czynnościom, w których partner nie bierze udziału.
 9. Nie dzielisz się z partnerem uwagami i uczuciami, ponieważ masz wrażenie, że nie zrozumie lub nie pochwali twoich twierdzeń.
 10. Cierpisz na uzależnienie, które stępia twoje uczucia: alkohol, narkotyki, obżarstwo itd.
 11. Ty i partner nie wykazujecie inicjatywy, by zaplanować i spędzić romantycznie czas we dwoje.
 12. Jeśli macie dzieci, większość spędzanego wspólnie czasu rozmawiacie o nich. Kiedy jesteście razem jako rodzina, więcej uwagi zwracacie na dzieci niż na siebie wzajemnie.
 13. Masz przyjaciela i jemu zwierzasz się z ważnych dla ciebie spraw, o których nie mówisz partnerowi. Pod wieloma względami ta osoba jest ci bliższa niż partner, masz wrażenie, że rozumie cię lepiej.
 14. Wyłączasz się, kiedy partner mówi do ciebie, puszczasz jego słowa mimo uszu.
 15. Unikasz przebywania sam na sam z partnerem pracując do późna, przynosząc pracę do domu lub planując tak wiele zajęć, że nigdy nie ma czasu, by być razem.
 16. Zaniedbujesz swój wygląd: masz nadwagę, nie ubierasz się w sposób atrakcyjny dla partnera; nie dbasz o higienę osobistą.
 17. Krytykujesz partnera w rozmowach z przyjaciółmi czy rodziną i narzekasz na związek.
 18. Niekorzystnie dla partnera porównujesz go z innymi ludźmi: inni wydają się bardziej atrakcyjni, mądrzejsi, wrażliwsi itd.
 19. Nie mówisz partnerowi komplementów ani w inny sposób nie wyrażasz uznania.
 20. Snujesz seksualne fantazje o innych osobach w łóżku lub poza nim.”

> Pobierz arkusz z testem Sygnały ostrzegawcze mówiące o kłopotach w związku (pdf)

 

Przypomnę jeszcze raz -> zacznij działać aby zmienić myśli i zachowania z punktacją 3 i 5.

Możesz także podsumować punkty – im więcej punktów, tym większe prawdopodobieństwo kryzysu w związku. I zobaczyć w jakim jesteś przedziale według Barbary de Angelis:

0—30 punktów: WASZ ZWIĄZEK JEST W DOBRYM STANIE

31—50 punktów: WASZ ZWIĄZEK ZNAJDUJE SIĘ NA POCZĄTKOWYM ETAPIE TRUDNOŚCI.

51—70 punktów: UWAGA! WASZ ZWIĄZEK JEST W KŁOPOTACH.

71—100 punktów: ALARM! WASZ ZWIĄZEK PRZECHODZI POWAŻNY KRYZYS I WYMAGA NATYCHMIASTOWEJ POMOCY!

 

Co sądzisz o tym teście? Czy według Ciebie jest trafny i pomocny czy też nie? Podziel się swoją opinią w komentarzu!

 

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Tomasz KurzydłowskinikaPaweł Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Paweł
Gość
Paweł

Kazdy test, działanie, czytanie, rozmawianie jest dobre. Tylko trzeba te podpowiedzi stosować, byc otwartym na podpowiedzi jakie daje zycieg

nika
Gość
nika

Ten test jest jednostronny. Gdy ja go rozwiązuję to związek jest prawie ok ale wpisując odpowiedzi za partnera no to juz porażka.