Pytająca:
(…) Jesteśmy już razem ponad rok. Wszystko było super, idealnie. Dodam, że to bardzo mądry i odpowiedzialny facet. Jednak od 2 miesięcy dzieje sie z nim coś dziwnego. Nie spotykamy się, parę razy rozmawialiśmy tylko przez telefon. On twierdzi, że ma trudny okres, że sie we wszystkim „zawiesił” i musi pomyśleć, ale twierdzi iż między nami jest wszystko ok. Stał się jednak niedostępny, w ogóle nie chce o tym rozmawiać, nie mogę do niego dotrzeć. Dodam, że 3 miesiące temu wrócił z Anglii i od tego czasu zaczęło sie coś z nim dziać. Nie wiem, czy to kwestia tego powrotu, bo był tam 3 lata i nie może się tutaj odnaleźć. Co mam robić? Dałam mu ten czas, o który prosił, ale boję się żeby coś złego się nie stało. Jak mam do niego dotrzeć, jak pomóc i co robić? Bardzo proszę o radę. Ania

psycholog Joanna Stelmach:
Droga Aniu! Faktycznie, zdarza się, że Polacy po powrocie z zagranicy do naszej ojczyźnianej rzeczywistości miewają różnego natężenia stany depresyjne, okresy jak to napisałaś „zawieszenia”, poszukiwania dalszej drogi, celu życia. Twój chłopak był w Anglii 3 lata, to długi czas – jeśli wyjechał mając wielkie plany i marzenia, które się nie zrealizowały, jeśli wrócił bez pomysłu, co dalej – może chcieć teraz przemyśleć swoje dotychczasowe doświadczenia i zdecydować w jakim kierunku pragnie podążać.

Daj mu czas, którego potrzebuje. Nie próbuj docierać do niego na siłę, nie naciskaj, by się otworzył. Zapewnij go, że w tym czasie jesteś gotowa go wysłuchać i wesprzeć. Tylko tyle możesz dla niego zrobić – dając mu tę przestrzeń, o którą prosił i świadomość, że zawsze może się do Ciebie zwrócić po pomoc.

Nie zapominaj w tej sytuacji o sobie! Odpowiedz sobie na pytania:

1. Czego najbardziej się boisz – co „złego” może się stać (co miałaś na myśli pisząc te słowa?).
Przyjrzyj się tym lękom, rozważ faktyczne prawdopodobieństwo ich zrealizowania się, a potem zamień je na myśli pełne wiary, że wszystko się dobrze ułoży. Jeśli wierzysz w Siłę Wyższą, poproś Ją o opiekę nad Waszym związkiem i zaufaj Jej. Wytrwale pielęgnuj myśli, które będą przeganiały Twój niepokój!

2. Co możesz zrobić, by spędzić ten czas maksymalnie szczęśliwie? Jak możesz o siebie zadbać, jak się rozwijać, jakie rozrywki sobie zapewnić?
To ważne by ten czas oczekiwania na „odwieszenie się”

J chłopaka, nie był dla Ciebie okresem smutku, ale radości, kontaktów z innymi bliskimi ludźmi, rozwijania własnych zainteresowań i pasji.

3. Jak długo mogę czekać aż mój chłopak znów będzie przy mnie duszą i ciałem?
Nie możesz przecież czekać na niego w nieskończoność. Jeśli nic się nie zmieni i dojdziesz do momentu, w którym ta sytuacja będzie Cie męczyć, porozmawiaj o tym z partnerem. Powiedz co czujesz, co Cie martwi, wysłuchaj co on ma do powiedzenia (jeśli nadal nie będzie chciał rozmawiać – lepiej daj sobie z nim spokój), i dojdźcie do ustaleń, co dalej z Waszym związkiem.

Życzę Ci wszystkiego co najlepsze! J
Joanna Stelmach