To jak postrzegasz siebie i swój wygląd fizyczny nie jest obiektywne. Kompleksy sprawiają, że widzisz swoją sylwetką jak w krzywym zwierciadle – zniekształconą, z wadami, bardziej niedoskonałą niż jest naprawdę.
Na przykład możesz twierdzić, że masz krzywe nogi.

Atrakcyjna kobieta z zaburzonym obrazem swojego ciała, postrzega je jak w krzywym zwierciadle

Atrakcyjna kobieta z zaburzonym obrazem swojego ciała, postrzega je jak w krzywym zwierciadle

Dlatego nosisz tylko spodnie i nawet kiedy jest gorąco to za żadne skarby nie założysz sukienki. I na nic przekonywanie bliskich, że Twoje nogi są zgrabne i możesz je śmiało pokazywać światu. Ty jesteś przekonana, że są krzywe – i już!

Istnieją jednak metody, by to zmienić. Jedną z nich jest wykorzystanie wpływu i wsparcia całego zespołu innych ludzi. W grupie jest siła! Na grupach terapeutycznych istnieje szansa na przekonanie takiego niedowiarka – kiedy mówisz, że masz krzywe nogi a kilka innych osób stwierdza, że są zupełnie normalne i w ogóle nie wiedzą o co Ci chodzi! Mówią „jaki Ty masz wydumany problem!”. Oni to dopiero mają problem, np. włoski na rękach! Albo rzadkie włosy na głowie. Albo pieprzyk na twarzy nie w tym miejscu! Wtedy jest duże prawdopodobieństwo, że uczestnicy takiej grupy nie tylko nabiorą do swoich kompleksów właściwy dystans ale także zdrowo się z nich pośmieją!

TO NIE TWOJA WINA, że tak myślisz, że czepiasz się drobiazgów i w krzywym zwierciadle spostrzegasz swoje ciało. To tresura jaką przeszłaś od dzieciństwa, potem w młodości, kiedy atrakcyjność fizyczna staje się szczególnie ważna i wciąż podkreślana przez rodziców, rówieśników, gdzie Twoim przewodnikiem były gazetki dla nastolatek, pełne

Otyły mężczyzna patrzy w lustro i widzi siebie jako atrakcyjnego

Zaburzenia postrzegania obrazu siebie u mężczyzn

porad jak być piękniejszą. A dla mężczyzn gazety z artykułami typu „Jak zbudować mięśnie w 7 dni”. Ktoś ciągle Ci mówi i pokazuje, co musisz jeszcze w sobie poprawić. Ten wyścig ku zatraceniu siebie i swojej więzi z ciałem jest właśnie wynikiem tresury społecznej.

Ogromnie mnie bawi, kiedy na jakimś filmie widzę jego bohaterkę kładącą się spać po kąpieli w pełnym makijażu :) Albo wstającą i zrobioną tak jakby dopiero co wyszła od fryzjera :) To jest fałszywy obraz. Nie dajmy się na to nabierać!
Podoba mi się pomysł, z 2009 roku, grupki francuskich parlamentarzystów, którzy chcieli wprowadzić obowiązkowy podpis na zdjęciach, filmach i reklamach: „Zdjęcia retuszowane, zmieniające fizyczny wygląd osoby”.

Przemysł kosmetyczny, mody to olbrzymia KASA. Lansowanie trendów i wzbudzanie potrzeb – to ich specjalność. Zrozum to i zdystansuj się od tego! Nie dawaj się sugestiom podawanym w reklamach i mediach.

Ponownie połącz się silnym, zdrowym uczuciem ze swoim ukochanym ciałem.
Obojętnie jakie ono jest.

Z ciałem, które wciąż stara się służyć Ci jak najlepiej!

 

Możemy Ci w tym pomóc, ponieważ niebawem uruchomimy nowy internetowy warsztat:
„Pokonaj Kompleksy – Poczuj się Dobrze w Swoim Ciele!”
 

Tomasz Kurzydłowski
 

PS. A Ty jaką część swojego ciała widzisz w krzywym zwierciadle?
Proszę, napisz w komentarzu.