W ubiegłym roku, Pani z tygodnika „Jelonka.com”, prosiła mnie o wyjaśnienie Czytelnikom, dlaczego nastolatkowie wyrażają swoją miłość w tak dziwny sposób jak uwiecznianie i deklarowanie swojego uczucia na ławkach, drzewach, skałach :)

Oto moja odpowiedź:

Kiedy pojawia się w życiu ktoś, kogo darzymy głęboką miłością i jest to uczucie odwzajemnione, ta relacja staje się dla nas szczególnie ważna. Przynosi nam radość, poczucie bezpieczeństwa i przynależności. 
Jednocześnie często pojawia się wtedy lęk przed utratą, zakończeniem tego cennego związku. Pragniemy, by to było coś stałego, niezniszczalnego, na zawsze. By to była wieczna miłość.

Dorośli często przypieczętowują taką więź przysięgą małżeńską i obrączkami, a młodzi starają się ją utrwalić wyznaniami wyrytymi na czymś w miarę solidnym – na drzewach, ławkach, skałach, murach budynków.
Warto zwrócić uwagę na treść tych napisów. W językach obcych i polskim jest bardzo podobna, np.: LOVE FOREVER, NA ZAWSZE TY I JA, WIELKA NIESKOŃCZONA MIŁOŚĆ.
Prawdopodobnie więc dla tych, którzy zadają sobie trud dłubania w drewnie lub kamieniu uwiecznienie miłości, chociażby w taki sposób, jest najważniejsze :)

Joanna Stelmach