Wzbudzana zazdrość

Przyjemna praca wśród atrakcyjnych kobiet; © Dmitriy Raykin - Fotolia.com

Pisałam już jak radzić sobie z zazdrością uwarunkowaną wewnętrznie. Ale zdarza się też, że uczucie zazdrości jest świadomie wzbudzane przez partnera. Na przykład, na spotkaniu towarzyskim, partner może poświęcać szczególną uwagę innej osobie, demonstracyjnie kokietować lub oglądać się za mijanymi na chodniku pięknościami, długo zachwycać się kimś atrakcyjnym, opowiadać o swoim wielkim powodzeniu u płci przeciwnej (faktycznym, lub częściej zmyślonym), czy wręcz grozić dokonaniem zdrad.

Dlaczego tak postępuje?

Różne mogą być tego przyczyny. Moje doświadczenie w pracy psychologa wskazuje na to, że najczęstszymi są:

  • Niska samoocena – chęć pokazania siebie partnerowi w lepszym świetle, jako osoby bardzo atrakcyjnej i pożądanej;
  • Niepewność co do własnej ważności lub atrakcyjności dla partnera i chęć wzbudzenia podobnej niepewności u partnera – żeby się bardziej „starał”;
  • Chęć „utarcia nosa” partnerowi, np. w odwecie za jakąś przykrość albo gdy jest zbyt zarozumiały, czy po prostu chęć zrobienia czegoś na złość partnerowi;
  • Chęć wymuszenia czegoś na partnerze, np. częstszych kontaktów seksualnych;
  • Pragnienie wprowadzenia do związku ekscytacji, napięcia, namiętności – „żeby coś się działo”.

 

Jedna z naszych Czytelniczek – Ania, jest w wyjątkowo trudnej sytuacji  – partner nie dość, że pracuje wśród roznegliżowanych kobiet, dodatkowo straszy ją zdradami:

„Jak poradzić sobie z zazdrością o faceta, który pracuje w klubie nocnym, jako barbeck 4 x w tygodniu – nocami, wśród striptizerek, prawie nagich kobiet. Straszy mnie zdradami. Wiem, że uwielbia swoją pracę, ale gubię już do niego zaufanie.”

Zanim wzięłam się za napisanie odpowiedzi, sprawdziłam w Internecie, czym zajmuje się taki barbeck, bo nie znam się na tym zupełnie, a chciałam mieć dobre rozeznanie sytuacji :-).
Podaję, co wyczytałam na pewnym forum, dla osób podobnie jak ja niezorientowanych w temacie – ta praca to „obsługa w trakcie dyskoteki – znoszenie kufli, mycie naczyń, konserwacja powierzchni płaskich jak się coś wyleje”.

 

Oprócz sytuacji opisanej przez Anię, jest mnóstwo innych zawodów, w których mężczyzna przebywa w towarzystwie atrakcyjnych pań. Tak naprawdę wystarczy tylko jedna pani – jeśli mężczyzna będzie chciał, to manipulując – będzie wzbudzał zazdrość o nią u swojej partnerki.

Ania wybrała na partnera mężczyznę, który pracuje w towarzystwie pięknych, rozebranych kobiet. Myślę, że już sam ten fakt dla wielu kobiet, gdyby znalazły się w takiej sytuacji, byłby nie do przyjęcia, miałyby wielką trudność w zaakceptowaniu pracy, w której partner nieustannie może być „wodzony na pokuszenie”.

W takiej sytuacji bardzo dużo zależy od partnera – jego podejścia do partnerki, do pracy i do swoich „współpracowniczek”. Wszystko jest w porządku, kiedy partner:

  • Dba i troszczy się o Ciebie, o Twoje dobre samopoczucie, jest godny zaufania;
  • Do swojej pracy podchodzi stricte „zawodowo” i nie pozwala sobie na nieprofesjonalne zachowania;
  • Jest „odporny” na pokusy i nie ma problemu z dochowaniem Ci wierności.

 

Jednak źle się dzieje, kiedy partner zachowuje się tak, jakby mu nie zależało na dobrej relacji, kiedy nie dba o to, jak się czujesz, kiedy wyraźnie jest zainteresowany innymi kobietami. Raczej powinien Ciebie uspokajać, zapewniać o swojej lojalności, a nie specjalnie wzbudzać zazdrość i niepewność.

Straszenie zdradami nie zdarza się w dobrym związku,
w którym partnerzy wzajemnie dbają
o swoje poczucie bezpieczeństwa

i zależy im na budowaniu zaufania do siebie

Joanna Stelmach
 

PS. Część 2 – Zazdrość świadomie wzbudzana przez partnera (2/2)