Zbawienie nadchodzi przez miłość i w miłości

Nasza czytelniczka Aleksandra przesłała nam fragment wypowiedzi Viktora Frankla na temat miłości:

“Przeszyła mnie pewna myśl: po raz pierwszy w życiu ujrzałem prawdę, jaką opisują poeci w swych pieśniach, którą obwieszczają najwięksi mędrcy. Prawdę, która mówi, że miłość jest podstawowym i najwyższym celem ludzkich dążeń.
Potem uchwyciłem znaczenie tego największego z sekretów przekazywanego przez ludzką poezję, myśl ludzką i ludzką wiarę – “zbawienie nadchodzi przez miłość i w miłości.”

Ola podała (na podstawie książki Alana Loya McGinnisa “Sztuka Przyjaźni”), że Viktor Frankl doznał tego objawienia w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, kiedy rozmyślał o swojej żonie.

——————————-

Prof. Viktor Emil Frankl (1905–1997) – austriacki psychiatra i psychoterapeuta. Więzień obozów koncentracyjnych w Teresinie, Oświęcimiu, Dachau. Po wojnie, do 1970 roku dyrektor Polikliniki Neurologicznej we Wiedniu. Twórca analizy egzystencjonalnej i logoterapii. Przyznano mu 29 doktoratów honoris causa, w tym także w Polsce, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (w1994). Autor ponad 30 książek, niektóre stały się bestsellerami: “Ludzkie poszukiwanie sensu”, ” Człowiek cierpiący”, “Psycholog w obozie koncentracyjnym”, ” Nieuświadomiony Bóg”.
Jego praca uznawana jest za jedną z najbardziej znaczących myśli od czasów Freuda i Adlera a książka “Ludzkie poszukiwanie sensu jest uważana za jedną z 10 najbardziej wpływowych książek w USA.

[notkę biograficzną opracowałem na podstawie Wikipedii i biografii na stronie KUL]

By |2016-10-15T18:47:25+00:0019.10.2008|Categories: miłość|0 komentarzy

About the Author:

Psycholog i terapeuta par. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)
avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.