Żołnierska miłość

W ostatnim artykule pisałem o zespole stresu bojowego. Wspomniałem o tym, jakie są konsekwencje wyjazdu partnera na wojnę i o tym, co się może popsuć w małżeństwie po powrocie.
Chciałbym pokrótce przedstawić wyniki badań dotyczących weteranów, jak też cywilów z PTSD:

  • Weterani z PTSD, w odróżnieniu są od weteranów bez tego zaburzenia – mają gorszy stan zdrowia, niższe samopoczucie, są mniej aktywni i bardziej agresywni.
  • Osoby z PTSD, w porównaniu z osobami z innymi zaburzeniami lękowymi, mają więcej prób samobójczych, częściej są hospitalizowani i w większym stopniu nadużywają alkoholu.
  • Objawy PTSD (gdy nie podjęto leczenia) bardzo wolno zmniejszają się wraz z upływem lat.

(na podstawie wykładów prof. A. Łuszczyńskiej, SWPS Wrocław 2010)

  • Generalnie u osób ze zdiagnozowanym PTSD występują problemy w tworzeniu i utrzymaniu bliskich związków.
  • Gniew, wybuchy wściekłości, oraz strach przed tym – obawa, że mogę komuś zrobić krzywdę, np. swojemu dziecku.
  • Brak prawidłowej komunikacji między partnerami.

(na podstawie wykładów mgr K. Maruszewska, SWPS Wrocław 2009)

Poprzez dwa ostatnie artykuły chciałem zasygnalizować ważny, społeczny już problem, dotyczący powrotu żołnierzy do domu i co się z nimi potem dzieje. Szczególnie zwracałem uwagę na relacje małżeńskie, związkowe, gdzie może dochodzić do konfliktów i kryzysów. Zaproponowałem obejrzenie filmu dokumentalnego “Wojna Restrepo” (link na Facebooku, za darmo tylko do czwartku 3 marca), który rzuca nieco światło na to, co przeżywają żołnierze już po zakończeniu misji – zwróć szczególnie uwagę na rozmowy z nimi. Przeczytaj także wywiad ze współtwórcą tego filmu “Tim Hetherington: Wojna Restrepo” (Gazeta Wyborcza, 2011).

Chociaż film jest amerykański, to przecież to samo dzieje się z naszymi chłopakami i dziewczynami służącymi na misjach zagranicznych. Polecam artykuł “Najkrwawsza bitwa Polaków od czasu II wojny światowej” (Gazeta Wyborcza, 2008 r.).

Na blogu “Z Afganistanu” możesz przeczytać fragmenty listów i komentarzy dotyczących kryzysów małżeńskich po powrocie z wojny – “Trudny powrót do domu“.

Tomasz Kurzydłowski

By | 2016-10-15T18:45:54+00:00 03.03.2011|Categories: kryzys w związku|0 komentarzy

About the Author:

Psycholog i coach. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.