miłość

Jak możesz dbać o siebie z miłością?; © auremar – Fotolia.com

W mojej pracy z klientami dużo czasu poświęcam nauce miłości do samego siebie, ponieważ kiedy ktoś potrafi siebie kochać, to dba o siebie, dobrze się traktuje na co dzień i podejmuje decyzje, które są z nim zgodne i mu służą. W ogromnym stopniu przyczynia się to do tego, aby czuć się w życiu dobrze, bezpiecznie i szczęśliwie.

Bywają osoby, które nie wiedzą, jak miłość do siebie miałaby się przejawiać, bo nikt nigdy im tego nie przekazał, nie wytłumaczył, nie pokazał swoim przykładem. Części osób miłość do siebie kojarzy się bardzo negatywne – że jest to egoizm, samolubstwo, narcyzm. Uważają, że to coś niewłaściwego, niestosownego zajmować się sobą, dbać o siebie z miłością.
Tłumaczę im wtedy, czym jest miłość do siebie i jak wpływa ona na nasze życie, na różne jego obszary. I, na początek, motywuję do wyeliminowania najbardziej szkodliwych postaw, przekonań wobec siebie, ponieważ one nas osłabiają w największym stopniu, przyczyniają się do naszego złego funkcjonowania. Potem zachęcam do pielęgnowania postawy miłości wobec siebie w codziennym życiu.

Jeśli i Ty masz ochotę popracować nad sobą w tym temacie, proszę, zastanów się teraz i napisz na kartce wszystko, co przyjdzie Ci do głowy:

1. W jakiś sposób wyraźnie sobie szkodzisz, wręcz krzywdzisz siebie?

Te zachowania są najbardziej odległe od miłości i dobrze w pierwszej kolejności ich zaniechać. Są to wszystkie zachowania, którymi krzywdzisz siebie, którymi czynisz sobie wyraźne szkody. Może to być np. bardzo złe myślenie o sobie, pozwalanie na to, aby inni Cię wykorzystywali lub poniżali, albo spożywanie trujących, uzależniających substancji.

Jeśli zależy Ci na sobie, postanów o wyeliminowaniu tych zachowań ze swojego repertuaru!

 

2. W jaki sposób okazujesz sobie obojętność, zaniedbujesz siebie?

Tymi zachowaniami również nie okazujesz sobie miłości – w żaden sposób one nie pomagają Ci poczuć się dobrze i być szczęśliwym człowiekiem. Są to zachowania mniejszego kalibru niż w poprzednim punkcie, ale kontynuowane przez dłuższy czas również odbijają się negatywnie na Twoim samopoczuciu. Może tu być np. niezwracanie uwagi na swoje uczucia i potrzeby, niedbanie o swój odpoczynek, rozrywkę, przyjemności.

 

3. Jak możesz dbać o siebie z miłością w tych trzech sferach?

a) ciało – aby było zdrowe, silne, sprawne, zadbane, piękne;
b) umysł – aby jakość Twoich myśli i uczuć była jak najlepsza;
c) duch – by czuć prawdziwą, głęboką więź z własną duszą, Bogiem, naturą i innymi ludźmi.

To trzecie zadanie, ma wydobyć z Ciebie wszelkie pomysły, na czym mogłoby polegać dbanie o sobie z miłością, troską, czułością, z szacunkiem dla własnych potrzeb. Jak każdy człowiek może dbać o siebie z miłością w taki sposób, aby trzy obszary jego istoty – ciało, umysł i duch – były w dobrej kondycji?

Podumaj nad tym, poświęć temu swój czas. Nie martw się, jeśli ilość Twoich pomysłów będzie ograniczona. Nie przejmuj się też, jeśli jakiś sposób wpadnie Ci do głowy, ale trudno będzie Ci go przyporządkować – czy bardziej nadaje się do wpisania w podpunkt b (umysłu) czy c (ducha), bo w tej kwestii czasem trudno się rozeznać. I tak najważniejsze jest, aby potem zacząć te pomysły wprowadzać w życie!

W kolejnych artykułach uzyskasz nasze podpowiedzi. Zachęcamy także do komentowania wszystkich Czytelników, którzy chcą się podzielić swoimi refleksjami i pomysłami!

Joanna Stelmach

Przygotowaliśmy dla Ciebie tabelę, w której możesz wykonać powyższe zadania:

> Pobierz ćwiczenie Jak dbać o siebie z miłością