Osiem zasad dobrego komunikowania się w małżeństwie

Na Pięknej Miłości wiele razy poruszaliśmy temat komunikowania się w małżeństwie. Kiedy szwankuje komunikacja między partnerami, to mnożą się nieporozumienia i kłótnie. Rutynowa i powierzchowna komunikacja jest jednym ze zwiastunów nadchodzącego kryzysu w związku.

Osiem błędów komunikowania się w małżeństwie

Pisaliśmy też o destrukcyjnych ośmiu błędach w komunikowaniu się w związku. Są to:

 1. Grożenie i stawianie ultimatum
 2. Odgrzebywanie przeszłości
 3. Ataki personalne
 4. Lekceważenie punktu widzenia partnera
 5. Wywoływanie poczucia winy
 6. Zmienianie tematu
 7. Emocjonalna nieobecność
 8. Docinanie partnerowi

 

Komunikacja wspierająca i zaangażowana

Według nas komunikacja wspierająca i zaangażowana jest podstawową formą dobrej współpracy w związku i jego scalania. Taka komunikacja ma formę dialogu i jest też jedną ze strategii rozwiązywania konfliktów. Przejawia się asertywnymi wypowiedziami i chęcią zrozumienia stanowiska partnera. Wtedy razem dążymy do rozwiązania problemu, poszukujemy kompromisu z zachowaniem wzajemnego szacunku i głębokiej więzi. Znając zasady dobrej komunikacji możemy się pokłócić ale będzie to kłótnia uczciwa, czyli szczera i otwarta dyskusja o naszych odmiennych zdaniach, wykluczająca krzyki i przemoc.

 

Osiem zasad dobrego komunikowania się w małżeństwie

Aby Ci pomóc redukować napięcia w związku, zmniejszać przejawiane przez Ciebie postawy obronne, oraz rozwiązywać problemy małżeńskie w przychylnej atmosferze, omówimy teraz osiem zasad dobrego komunikowania się w małżeństwie na podstawie książki Kennetha Wenninga „Mężczyźni są z Ziemi i kobiety są z Ziemi”. Zasady te pomogą Ci stać się osobą bardziej atrakcyjną i lubianą przez innych. Możesz od razu wprowadzić je w życie, nawet wtedy, gdy partner nie zmienia swojego zachowania!

 1. Okazuj zainteresowanie punktem widzenia współmałżonka
 2. Aktywnie słuchaj tego, co partner ma ci do powiedzenia
 3. Częściej używaj formy „ja”
 4. Zadawaj dodatkowe pytania wyjaśniające
 5. Parafrazuj wypowiedzi partnera
 6. Sygnalizuj partnerowi, że go słuchasz, gdy do ciebie mówi
 7. Mów jasno, otwarcie i na temat
 8. Wczuj się w położenie współmałżonka

 

1. Okazuj zainteresowanie punktem widzenia współmałżonka

– staraj się stworzyć przychylną i spokojną atmosferę – nie daj się ponieść nerwom. Okazuj troskę zamiast wściekłości, nadzieję na rozwiązanie problemu zamiast desperacji, szczerość zamiast złośliwych docinków. Zbliż się do partnera rezygnując z pozycji obronnej. Nie rozpaczaj jednak i nie złość się, jeśli partner nie zareaguje na to pozytywnie – gdy nie ma współpracy zakończ rozmowę.

 

2. Aktywnie słuchaj tego, co partner ma ci do powiedzenia

– opanuj własną chęć mówienia i uważnie słuchaj partnera utrzymując z nim kontakt wzrokowy – partner przekonany, że bierzesz pod uwagę jego zdanie sam chętnie wysłucha ciebie. Gdy poznacie swoje punkty widzenia łatwiej znajdziecie rozwiązania dręczących was problemów.

 

3. Częściej używaj formy „ja”

– zamiast oskarżeń i pretensji w formie „ty”, opisuj swoje reakcje (myśli, uczucia, zachowania) na konkretne postępowanie partnera lub problem, jaki wystąpił między wami. Ta forma pomoże partnerowi zrozumieć twoje stanowisko i nie wywoła w nim poczucia, że jest przez ciebie atakowany.

 

4. Zadawaj dodatkowe pytania wyjaśniające

– dąż do jasności i jednoznaczności waszych wypowiedzi, abyście tak samo rozumieli wasze ustalenia. Dopytuj, co partner ma na myśli, gdy mówi o swoim punkcie widzenia lub o oczekiwaniach wobec ciebie, np.: „Co przez to rozumiesz?”, „Masz na myśli X, Y czy Z?”, „Powiedz mi więcej o …”

 

5. Parafrazuj wypowiedzi partnera

– upewnij się, czy dobrze się rozumiecie, co jakiś czas powtarzając własnymi słowami wypowiedź partnera. Poczekaj na potwierdzenie lub zaprzeczenie trafności twojego podsumowania, np.:
„Chcę sprawdzić, czy dobrze cię rozumiem. Mówisz, że…”

 

6. Sygnalizuj partnerowi, że go słuchasz, gdy do ciebie mówi

– okazuj zaangażowanie w rozmowę, utrzymując z nim kontakt wzrokowy i używając krótkich zwrotów, np.: „Rozumiem”, „OK”, „Tak, tak”, „Dobrze”, „Słucham cię”. Czasem możesz pochwalić partnera za podzielenie się z tobą swoją opinią, nawet gdy się z nią nie zgadzasz.

 

7. Mów jasno, otwarcie i na temat

– przedstawiaj swój punkt widzenia w sposób asertywny (nie: agresywny!), uprzejmy i zwięzły. Nie zbaczaj z tematu, trzymaj się konkretów, mów krótko, unikaj niepotrzebnych, nieistotnych dla sprawy szczegółów, które mogą utrudnić porozumienie z partnerem.

 

8. Wczuj się w położenie współmałżonka

– staraj się zrozumieć punkt widzenia partnera – pojmować i odczuwać w taki sposób jak on.
Poważnie i z empatią podchodź do stanowiska partnera w sprawach wywołujących konflikt – pomoże ci to albo zmienić siebie tak, by spełnić pragnienia partnera, albo skłoni cię do szukania kompromisu, albo też pomoże podjąć decyzję o zakończeniu waszego związku bez złości i rozgoryczenia.

 

I jak to jest w Twoim związku / małżeństwie? Komunikujecie się w ten sposób? A może chcesz coś dodać do tej listy? -> Napisz w komentarzu

Joanna Stelmach

 

Mężczyźni są z Ziemi i kobiety są z Ziemi - okładka ksiązki

 

About the Author:

Psycholog i psychoterapeuta - pracuje w nurcie terapii poznawczo-behawioralnej. Jej pasją jest Miłość i Duchowość - ich obserwacja, kontemplacja i świadome przejawianie w codziennym życiu. Uwielbia przyrodę, jogę, śmiech. Szczęśliwa małżonka Tomasza Kurzydłowskiego :)

Dodaj komentarz

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.