Sekret udanego związku

Większość z nas pragnie tworzyć udany związek romantyczny. Ale właściwie co to znaczy udany związek? My najczęściej opisujemy go na łamach Pięknej Miłości, jako zdrowy związek i jego charakterystykę przedstawialiśmy wielokrotnie. Pokazujemy także inne podejścia do związków romantycznych, w zależności od koncepcji danego autora, tak, aby przedstawić Ci jak najszerszy zakres tego tematu. A Ty możesz wybrać sobie takie podejście, taką teorię, która pasuje do Ciebie.

Związek romantyczny

Jesteśmy dla siebie źródłem wsparcia niezależnie od tego,
w którym kierunku podąża każde z nas

W tym artykule poruszę temat stałych i udanych związków romantycznych, czyli takich, w których partnerzy długotrwale żyją w zgodzie i w miłości. Punktem odniesienia dzisiejszych rozważań będzie wywiad z małżeństwem Christiną Maslach i Philipem Zimbardo („Niezwyczajnie zakochani”, Charaktery 6/2010). Na początku przedstawię osoby.
Christina Maslach (ur. 1946) jest znaną w świecie psychologii badaczką wypalenia zawodowego a Philip Zimbardo (ur. 1933) jest emerytowanym psychologiem społecznym. Byli już parą, gdy Zimbardo przeprowadzał swój słynny „eksperyment więzienny” na Uniwersytecie Stanforda. Przerwał go wysłuchawszy argumentów Maslach. Pobrali się rok później w 1972 r. Są ze sobą już 41 lat.

W wywiadzie opowiadali o wzajemnych relacjach, a także ogólnie – o miłości i związkach. Przedstawili sekret udanego związku, którym jest odświeżanie miłości. Uważają, że należy odświeżać miłość po to, aby nie opanowała małżonków rutyna i nuda, aby nie wkradło się przyzwyczajenie a uczucie nie osłabiło się…
Dali też wskazówki jak to zrobić:

 

1) Przede wszystkim okazuj partnerowi zainteresowanie i zaangażuj się!

To oznacza – wymyślaj nowe wyzwania, wprowadzaj zmiany, przynajmniej drobne odstępstwa od codzienności, np. poznawanie nowych ludzi, czy wyjścia z domu. Ważne są wspólne posiłki bez włączonego telewizora. Warto też podejmować wspólną aktywność.
Zastanów się więc z małżonkiem – co lubicie robić razem? I róbcie to zmieniając także miejsca i sposób spędzania tego wspólnego czasu.
Poczucie wspólnoty („my”) buduje się przez bycie razem!

“To MY jest takim kamieniem węgielnym związku”

 

2) Zadbaj o atrakcyjność dla partnera

Czasami osoby będące w stałym związku przestają dbać o swój wygląd, rozwój osobisty, zainteresowania. Rozważmy na przykład wygląd – owszem dbamy o niego gdy idziemy do pracy, czy podczas wyjść do znajomych, na zakupy. Ale będąc w domu, dla partnera…. już się tak nie chce… Gdy zagości rutyna, to mniej dbamy o to, aby być atrakcyjnym dla partnera. Myślę sobie, że jest też mniej chwil na przytulanie, czułych słów, uwagi na to, co i jak partner mówi.

 

3) Zaplanujcie coś romantycznego, aby uwolnić się od codziennej rutyny

Autorzy mówią, że chociaż po latach trudno czymś zaskoczyć partnera, ponieważ dobrze się już poznali, to ma to swoje zalety – można przewidzieć postępowanie partnera, można zaufać, już się WIE, ŻE ON/ONA NAPRAWDĘ KOCHA!

“Coś za coś – ekscytujące chwile związane z nowością
wymieniamy na bezpieczeństwo i brak lęku”

 

4) Umiejętnie wyrażaj uczucia

Życie zgodnie z opisanymi zasadami/wskazówkami, sprawia, że namiętność między Christiną a Philipem wciąż jest żywa! Jak to ładnie powiedział Zimbardo: „Uwodzimy się wciąż od nowa”. Równocześnie przestrzegają, że sama miłość nie wystarczy aby unikać kryzysów. Pomoże w tym umiejętnie wyrażanie uczuć, co możemy scharakteryzować jako asertywną komunikację, konstruktywną krytykę i wzajemny szacunek. Według Zimbardo „mówienie o takich codziennych kwestiach spornych powinno stać się nawykiem”.

 

“Po latach nie jest to uczucie pełne porywów i zachwytów.
Raczej głębokie współodczuwanie zbudowane na bliskości.
Jesteśmy dla siebie źródłem wsparcia niezależnie od tego,
w którym kierunku podąża każde z nas”

 

Choć zaprezentowałem Ci stanowisko jednej tylko pary, to jest ono szczególne – oboje są psychologami – i ich wskazówki, refleksje są takim dobrym podsumowaniem tego jak wygląda udany związek.
Według Christiny Maslach i Philipa Zimbardo sekretem udanego związku jest wspólne szukanie czegoś nowego.

Polecam lekturę całego wywiadu w Charakterach!

Tomasz Kurzydłowski

 

P.S. A jakie Ty masz refleksje na temat udanych związków? Podziel się nimi w komentarzu! Dziękuję! 

 

Dodatkowe materiały:

wywiad z Chrstiną Maslach dla TVN

Wywiad TVN z Christiną Maslach

 

Stanfordzki eksperyment więzienny PL

Strona Stanfordzkiego Eksperymentu Więziennego po polsku

 

 

By |2017-01-06T09:10:31+00:0018.10.2013|Categories: pielęgnacja związku, psychologia miłości|Tags: |0 komentarzy

About the Author:

Psycholog i terapeuta par. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)
avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.