Skąd czerpać wiarę w to, że zmiana samooceny jest możliwa? (1/3)

W komentarzu do wpisu “Jaki masz największy problem związany z podniesieniem poczucia własnej wartości?” Edyta zapytała nas:
“Jak się nie zniechęcić? Jak wciąż podejmować próby, bo przecież praca nad sobą, swoimi wieloletnimi nawykami nie jest łatwa. Czasem wydaje mi się że idę naprzód “jak burza” a za chwilę mam wrażenie, że stoję w miejscu. Skąd czerpać wiarę w to, że RADYKALNA zmiana jest możliwa?”

Tomasz odpowiedział już na większą część tego pytania we wpisie “Jak się nie zniechęcić do pracy nas samooceną?”. Pracę nad samooceną wyjaśniał także w “Planowanie pracy nad samooceną”, “Od czego zacząć budowanie wysokiego poczucia własnej wartości?”

a ja zajmę się dzisiaj ostatnią częścią pytania – Skąd czerpać wiarę w to, że RADYKALNA zmiana jest możliwa?

Oto skąd możesz czerpać wiarę w radykalną zmianę:
1) z obserwacji rozwoju dokonanego przez innych ludzi
2) z obserwacji własnych postępów
3) z wiedzy o życiu i o człowieku


1. Obserwacja rozwoju dokonanego przez innych ludzi

Przypomnij sobie ludzi, o których wiesz, że bardzo się rozwinęli, szczególnie w obszarze interesującym Cię, czyli samooceny. Może słyszałaś, czytałaś o nich albo obejrzałaś inspirujący film. Tych, których znasz osobiście, możesz zapytać o to, jak doszło do pozytywnych zmian, jakie w nich zauważasz.

Często takie zmiany zachodzą “przy okazji” różnych znaczących wydarzeń życiowych.
Są tacy, którzy pozbywają się kompleksów po pobycie w szpitalu (na skutek wypadków, chorób), kiedy uświadamiają sobie, jak cenne jest życie i że nie warto go marnować zamartwianiem się swoimi piegami lub chudością. Inni szczęśliwie się zakochują albo rodzą dzieci i nabierają zdrowego dystansu do swoich słabości, co innego pochłania ich uwagę, bywa, że po prostu nie mają już czasu myśleć o sprawach mniej istotnych.

Ludzie zmieniają się też dlatego, że sobie to zamierzają. Kiedy chcą pozbyć się jakiegoś uciążliwego nawyku, planują nabycie jakiejś wiedzy lub umiejętności. I podejmują stosowne kroki, aby tak się stało: szkolą się, trenują, praktykują pod okiem fachowca, niektórzy korzystają z terapii.

Ja, jako psycholog, nieustannie obserwuję zmiany, jakie zachodzą u moich klientów. Ludzie uczą się kochać i szanować samych siebie, zaczynają otwarcie wyrażać swoje uczucia i pragnienia, stają się bardziej autentyczni, odważni, szczerzy. Zmiany w ich wnętrzu pociągają zmiany w ich relacjach, pracy, w jakości całego życia.

Jako przykład niech będą słowa młodej kobiety, z którą spotykam się od maja tego roku. Kiedy zaczynałyśmy, tak pisemnie opisała swój stan: “mam niskie poczucie wartości, niską samoocenę. W gimnazjum zaczęłam sie samookaleczać. Obiecywałam sobie i innym tyle razy, że przestanę. Nie wytrwałam w tym postanowieniu. (…) Nie powinnam, wiem. Jestem chrześcijanką i nie powinnam tego robić, ale nie daję sama rady, potrzebuję żyletki.”

Już od wielu tygodni nie kaleczy siebie. Nie czuje takiej potrzeby, a bardzo rzadko, gdy pojawia się myśl, by sobie coś zrobić, potrafi jej się nie poddać. Parę dni temu napisała: “Ogólnie myślę o sobie dobrze. Mówię sobie codziennie, że jestem dobrą osobą, że jestem dobrym człowiekiem. Nie mam już kompleksów. Nie przeszkadza mi nawet mój trądzik i duży brzuch. Lubię swoje ciało. Kocham swój charakter. Nie chcę nic zmieniać w sobie. (…) Jestem bardziej bezpośrednia i głośniej i odważniej wyrażam swoje zdanie. To dobra rzecz”.

Paradoksalnie, jak pokazuje przykład tej wspaniałej młodej kobiety, otoczenie siebie miłością i zaprzestanie wywierania na sobie presji, aby się zmieniać, może doprowadzić do zmian najgłębszych, najbardziej radykalnych, do ujawnienia się potencjału człowieka i prawdziwego rozkwitu osobowości.


A więc, Edyto, i inni, którym brakuje wiary w zmianę, rozejrzyjcie się. Może jest wiele osób wokół Was, z których możecie czerpać natchnienie, wiarę w to, że dogłębna i trwała zmiana jest możliwa. Sami też możecie stać się takim cennym przykładem, natchnieniem dla innych!

My mamy nadzieję, że stworzony przez nas warsztat o budowaniu poczucia własnej wartości stanie się taką inspiracją dla Was. Pomoże w zaplanowaniu pożądanych zmian i wytrwałym wprowadzaniu ich w życie, w niezmiernie sprzyjającym temu klimacie samoakceptacji.

Gorąco zapraszamy!
Joanna Stelmach

więcej informacji o warsztacie na :


By |2011-08-10T16:23:58+00:0013.11.2009|Categories: poczucie własnej wartości|0 komentarzy

About the Author:

Psycholog i terapeuta par. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)
avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.