Jeśli chcesz poznać podstawy medytacji, to przede wszystkim zachęcam Cię do poszukania jakiegoś kursu w swojej okolicy. Moim zdaniem praktykę relaksu, oddychania, medytacji warto rozpocząć pod okiem nauczyciela. To tak jak np. z nauką pływania. Możesz kupić sobie książkę “Nauka pływania w weekend” i samodzielnie popróbować na basenie, ale lepiej będzie mieć i książkę i początki zrobić pod okiem czujnego instruktora :) Ja właśnie tak zrobiłem kilkanaście lat temu, kiedy odnalazłem swoją ścieżkę medytacyjną – krija jogę – gdzie czuję się dobrze i “na miejscu”.

Ścieżek medytacyjnych i związanych z nimi możliwości uczenia się mamy w Polsce wiele, więc jeśli poszukasz, to odnajdziesz praktykę najlepiej dopasowaną do Twojej osobowości. We wpisie “Istnieje tylko miłość – o poszukiwaniu swojej drogi” pisałem o tym:

Jest to wspaniałe uczucie rozpoznać swoją Drogę. Jesteś na miejscu, odnalazłeś się, nie poszukujesz już innej ścieżki a zgłębiasz tę, którą uznałeś za swoją. Masz poczucie, że jest Ci ona dobrze znana, pasuje do Ciebie. Odczuwasz spokój i radość z jej praktykowania.

Zachęcam więc do poszukiwania i praktykowania :)

Jako psycholog widzę jak wiele osób nie radzi siebie z napięciem, ze stresem, z codzienną gonitwą, jak mają poczucie, że “kręcą się w koło”, albo “drepczą w miejscu”. Przepełnieni frustracją, samokrytyką i z wahaniami samooceny. I bardzo przemęczeni. Chronicznie przemęczeni.

Dlatego poczułem potrzebę działania w tym kierunku, dla większej ilości osób (bo nie każdy może / musi przyjść do naszego gabinetu, czy na nasze warsztaty) i postanowiłem prowadzić otwarte zajęcia relaksacji i medytacji. Relaksacji – bo jest odpowiedzią na toksyczny stres, medytacji – bo przynosi wewnętrzną harmonię (zobacz Reakcja relaksacyjna odpowiedzią na toksyczny stres).

Jednocześnie chciałem tą wiedzę uporządkować, dlatego zwróciłem się do Macieja Wielobóba – nauczyciela jogi i medytacji, sufiego, autora książek i uczestniczyłem w Jego kursie instruktorów medytacji.

Maciek napisał bardzo dobrą książkę, docenioną przez Czytelników, ponieważ otrzymała książkowego Oskara 2017 wydawnictwa Sensus – “Uważność w praktyce. Tradycyjne techniki uważności i medytacji dla współczesnego człowieka”. Naprawdę gorąco polecam! Ja z niej intensywnie korzystam, bo to kopalnia wiedzy i technik. Na poniższej fotografii widzisz jak jest eksploatowana – zakreślam, dopisuję, doklejam zawartość z innych artykułów Maćka.

Notatki na marginesie książki "Uważność w praktyce"

 

Maciek napisał do Subskrybentów newslettera: “Nie dajcie się zwieść tytułowi, który może kierować Waszą uwagę w stronę kursów mindfulnessu, w rzeczywistości jest to unikalna książka, nie tylko na rynku rodzimym, ale w ogóle, która zdradza mechanizmy funkcjonowania różnego rodzaju praktyk medytacyjnych i okołomedytacyjnych w tradycyjnych ścieżkach mistycznych. Znajdziecie tu potrzebny kontekst teoretyczny + podręcznik wielu technik. Może Wam się przydać osobiście do pogłębiania swojego rozumienia i praktyki, a jeśli jesteście nauczycielami jogi lub medytacji to jako kompendium technik pranajamy, medytacji, mudr, uważności itp.”.

Taka właśnie jest ta książka :) i dlatego warto ją przeczytać w całości, albo wybierając fragmenty które Ciebie szczególnie zainteresują. Książka “Uważność w praktyce” powinna być dostępna w księgarniach stacjonarnych i internetowych, np. na stronie Wydawnictwa Sensus.

Uważność w praktyce - okładka

> Tutaj możesz pobrać jeden rozdział “Medytacja uważnościowa”

Przyjemnej lektury!
Tomasz Kurzydłowski

PS. Zapraszam Cię na zajęcia Macieja Wielobóba w Krakowie. Maciek prowadzi seminaria także w kilku innych miastach w Polsce.
A jeśli będziesz w Jeleniej Górze, to przyjdź na moje zajęcia antystresowe Spokój Umysłu – trening relaksu, oddychania i uważności a także Relaksacje i Medytacje, które prowadzę od czasu do czasu :)