Jak najszybciej zaakceptować siebie?

W edukacji i pracy zawodowej zwykle lubimy drogi na skróty, aby było szybciej i … z głowy (zadanie “odhaczone”). Podobnie kusi nas znalezienie skrótu w procesie samorozwoju – podczas poznawania siebie lub rozwijania jakiegoś ważnego dla nas obszaru. Jakbyśmy mogli za pomocą czarodziejskiej różdżki zmienić siebie i swoje życie na lepsze. Oczywiście najlepiej szybko i bezboleśnie ;)

Jak myślisz – istnieje taka bezpośrednia droga? A jeśli JEST, to czy jest dla Ciebie? I czy będziesz konsekwentny w jej wyborze?
Bo taki skrót ISTNIEJE.

Jest nim bezwarunkowa akceptacja i miłość do Siebie!

To w największym stopniu sprawia, że ruszasz do przodu z rozwojem osobistym, a w konsekwencji – w polepsza się jakość Twojego związku partnerskiego i wszelkich innych tworzonych przez Ciebie relacji. Trzeba zacząć od siebie. Gdy to zrobisz, wewnętrzne Źródło Miłości wydostanie się na powierzchnię, obejmując wszystkie dziedziny Twojego życia!

Pojawia się zatem pytanie – w jaki sposób najszybciej zaakceptować siebie? No właśnie. Istnieje wiele metod zwiększających poziom samoakceptacji i miłości do siebie, zajmujemy się nimi szczegółowo na warsztatach. Dziś napiszemy o tym, co przyspieszy ten proces w największym stopniu.
Co to jest?
Odpowiedź jest prosta.
Jest to Twoja decyzja.

Tak, tego przede wszystkim potrzeba, abyś stał się człowiekiem, mającym wysokie poczucie własnej wartości – kochającym i akceptującym siebie.

Szczęśliwy młody mężczyzna w garniturze

Zobacz w sobie piękno, wspaniałość, cud prawdziwy!

 

Jeśli masz wysokie poczucie własnej wartości a Twój związek miłosny pięknie funkcjonuje, to nie czytaj dalej. Już przerobiłeś tą lekcję. Ale jeśli masz wątpliwości, to jesteś w odpowiednim miejscu, aby dowiedzieć się więcej.

To, czy jesteś bardziej akceptujący, czy negujący i krytyczny, zależy od Twojego przyzwyczajenia – nawyku / schematu wyniesionego z domu rodzinnego. Nieświadomie nauczyłeś się reagować w określony sposób, wzorując się na którymś z rodziców lub innych ważnych dla Ciebie osobach. Nie zastanawiałeś się, czy jest to słuszne czy nie, czy służy Tobie i Twoim związkom.

Teraz, mając taką wiedzę, jak ważna jest miłość do siebie, podejmij sam świadomą decyzję! Postanów i zrób to, zaraz! Nie zwlekaj, nie opóźniaj, nie odkładaj tego na przyszłość. Po prostu zacznij takim być! Nie stawiaj sobie warunków – „żeby siebie pokochać muszę jeszcze zmienić w sobie to, jeszcze osiągnąć tamto…”

To jest łatwe! Pokochaj siebie taką miłością, o jakiej ze strony innych osób zawsze marzyłeś. Zaakceptuj siebie tak, jak zawsze chciałeś być akceptowany – bezwarunkowo i do końca. Sam sobie daj to, czego potrzebujesz. Zatroszcz się o siebie jak o najukochańszą osobę.

Zobacz w sobie piękno, wspaniałość, cud prawdziwy!
Miej wyrozumiałość wobec swoich słabości. Nie krytykuj siebie. Zaufaj swoim talentom, mocnym stronom. Rozwijaj je, doceniaj, chwal się za nie. Pamiętaj, że nie musisz (i nawet nie możesz!) być doskonały, i że po prostu będąc sobą jesteś piękny i wspaniały – jak wszystkie boskie stworzenia! A jak jeszcze nad sobą pracujesz, to robi się cudownie! :)

Uwierz w siebie, w swoją wartość, niezależną od wszystkiego.
Przypominają się tutaj mądre słowa starej piosenki „Uwierz w siebie, po prostu i zwyczajnie, uwierz w siebie, a los się resztą zajmie!” :)
To cudowny stan, kiedy wiesz, że jesteś wartościowy, nawet kiedy coś Ci się nie udaje, kiedy ktoś Cię krytykuje lub kiedy nie jesteś w najlepszej formie.

Ufaj sobie, swojemu zdaniu.
Temu, co uważasz za najlepsze dla siebie, i podążaj za tym. Bądź czuły na to, co podpowiada Ci Twoje wnętrze, Twój wewnętrzny głos, słuchaj go, nie lekceważ. Bądź sam dla siebie autorytetem, jeśli chodzi o Ciebie i o życie, jakie chcesz wieść.

Bądź sobą, odważnie.
Mów, co naprawdę myślisz, wyrażaj i okazuj, co naprawdę czujesz. Żyj swoją prawdą.

W te i na wiele innych sposobów możesz już dziś zacząć okazywać sobie miłość, akceptację i szacunek do siebie. Gdy podejmiesz takie postanowienie, będziesz wiedział, jak to robić!

Jesteś ważny dla tego świata! Wszyscy urodziliśmy się po to, by go uzdrowić – swoją miłością, swoim szczęściem – więc zadbaj o to! Zadbaj o siebie i wiedz, że to jest najlepsze, co możesz zrobić!

Joanna & Tomasz

 

About the Author:

Psycholog i terapeuta par. Od nastolatka interesuje się metodami doskonalenia umysłu, samorozwojem i duchowością. Żyje z pasją robiąc to, co lubi - prowadzi szkolenia z zakresu rozwoju osobistego, ćwiczy jogę i wędruje po górach. W szczęśliwym małżeństwie z Joanną Stelmach :)
avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.