Wciąż wiele osób pali i większość z nich podejmuje samodzielne próby rzucenia papierosów. Jednak takie próby mają niską skuteczność. Co można zrobić, jak sobie pomóc aby uwolnić się od nałogu palenia tytoniu?

Racjonalizacja :)

Wiesz, że palacza trudno przekonać do porzucenia nawyku. Zawsze wymyśli argumenty, które będą uzasadniały, że jemu niebezpieczeństwo nie grozi. Ot, taki mechanizm obronny. Najlepiej, gdy taka osoba sama rozpocznie poszukiwanie informacji. Na końcu tego artykuły są zamieszczone informacje, gdzie szukać profesjonalnej pomocy. Bo lepiej, gdy palacz nie zostanie sam ze swoim zmaganiem się z uzależnieniem. Potrzebuje wsparcia!

Na spacerze, przy źródle wypływającym z góry, spotkaliśmy interesującego Pana. Porozmawialiśmy kilka minut o wodzie, o jej właściwościach zdrowotnych. Pan ma w domu aparaturę do oczyszczania i mineralizowania wody, poza tym energetyzuje ją kryształami. Taki Pan ekologiczny. Ale jednocześnie palił papierosa. Asia zagadnęła o to i Pan powiedział, że papierosy mu nie szkodzą, bo On zdrowo żyje, potrafi odkrztusić i nic mu w płucach nie zalega. I że nawet lepiej odkrztusza flegmę niż nie-palacze. Czyli, dzięki temu się lepiej się oczyszcza. Ooooo… No, cóż. Ja miałem inne zdanie, ale wolałem z Nim nie dyskutować. Pan zapalił kolejnego papierosa a my się grzecznie pożegnaliśmy.

Przyznaję, że pozytywne nastawienie to jeden z warunków dobrego samopoczucia i zdrowia. Jednocześnie zauważyć można było u tego Pana jak uzasadnia palenie papierosów – palenie pomaga mu w oczyszczaniu organizmu! Ma dowody w postaci swojego dobrego samopoczucia, częstych odkrztuszeń, które uważa za oznakę oczyszczania i przekonania, że nic mu nie będzie. Więc ostrzeżenia na opakowaniach nic mu nie robią.

Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny powiedział, że palenie tytoniu obok nadciśnienia tętniczego i nieprawidłowego odżywiania w największym stopniu skraca życie Polaków.

 

Niszczenie papierosów w ręce

 

Przyjemny czas z dymkiem?

Jasne, są pewne „korzyści” krótkoterminowe z palenia np.: mniejszy lęk, poczucie przyjemności, lepsze zapamiętywanie i wykonywanie zadań. Jednak badania osób palących papierosy wyraźnie pokazują niszczące efekty palenia papierosów. Szczególnie narażone na choroby są drogi wchłaniania i usuwania, także układ krążenia. Palenie powiązane jest z chorobami m.in.: rak płuc, nowotwory jamy ustnej i gardła, żołądka, trzustki, zawał serca. Narażone są także osoby żyjące wśród palaczy (palenie bierne) – u nich ryzyko chorób układu krążenia i raka płuc jest wyższe niż u osób nie palących i nie narażonych na dym (związki zawarte w dymie zakłócają pracę układu odpornościowego).

Ja sam mam doświadczenia związane z biernym paleniem. Moi rodzice po prostu kopcili. W ich pokoju był siwy dym! Jako dziecko miałem silną astmę i alergię. Niewiele brakowało a bym się udusił. Nie mówię, że moje choroby powstały w wyniku biernego palenia, ale niewątpliwie taka gęsta atmosfera zaostrzyła choroby. Współczuję rodzicom, bo po prostu wtedy nie wiedzieli, że to groźne. Mama po latach rzuciła palenie. Ojciec wciąż dużo palił, umarł na raka płuc…

Palenie matek podczas ciąży zwiększa ryzyko astmy u potomka. Palenie ojców przed poczęciem (!) zwiększa ryzyko astmy u dziecka.

 

Palenie uprzyjemnia wspólny czas?

– Zapalisz?
– A daj jednego!

Poczęstowanie papierosem ułatwia nawiązanie kontaktu, a i w grupie tak jakoś lepiej smakuje. Popularne były przerwy w pracy na papieroska. Chyba zostaną wprowadzone zmiany w kodeksie pracy, bo z badań wynika, że każdego dnia pracy uzbierała się godzinka na papierosa i wyliczono, że pracownik palacz spędza “na papierosie” nawet 22 dni w roku.

W Polsce pali 24 proc. społeczeństwa (co czwarty z nas!! – dane z 2015 roku). Dobrze, że to się zmniejsza, ponieważ coraz więcej wiemy o szkodliwości palenia. W latach 80. paliło 42 proc. Polaków (!) Niestety z powodu chorób powiązanych z paleniem umiera rocznie w Polsce około 70 tys. osób. Część palaczy przechodzi na e-papierosy, niestety one też są rakotwórcze.

“Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia co roku z powodu palenia tytoniu umiera 7 milionów ludzi, z których blisko 900 tys. osób to bierni palacze.”

Szczególnie narażeni na zachorowanie i zgon są ci palacze, którzy przeżywają chroniczny stres (zobacz także: Reakcja relaksacyjna odpowiedzią na toksyczny stres). Więc warto uczyć się metod redukcji stresu (zobacz: Spokój Umysłu w Jeleniej Górze)

 

Kwestionariusz uzależnienia od nikotyny

Osoba paląca papierosy sam może ocenić stopień uzależnienia. Służy do tego Kwestionariusz uzależnienia od nikotyny według Fagerströma:

1. Kiedy po obudzeniu zapalasz pierwszego papierosa? 

 • w ciągu 5 minut (3)
 • po upływie 6-30 minut (2) 
 • po upływie pół godziny do godziny (1) 
 • możesz wytrzymać nawet godzinę (0)

2. Czy powstrzymanie się od palenia w miejscach, gdzie palić nie wolno, jest dla ciebie problemem?

 • tak (1) 
 • nie (0)

3. Z którego papierosa najtrudniej ci zrezygnować?

 • z pierwszego rano (1)
 • z każdego innego (0)

4. Ile papierosów wypalasz dziennie?

 • do 10 (0) 
 • 11-20 (1) 
 • 21-30 (2) 
 • 31 i więcej (3)

5. Czy rano palisz więcej papierosów niż w ciągu dnia?

 • tak (1) 
 • nie (0)

6. Czy nie możesz się powstrzymać od palenia, nawet podczas choroby, gdy musisz leżeć w łóżku?

 • tak (1) 
 • nie (0)

Interpretacja wyników:

 • suma punktów 0 – 3 świadczy o niskim stopniu uzależnienia od nikotyny
 • suma punktów 4 – 6 świadczy o średnim stopniu uzależnienia od nikotyny
 • suma punktów powyżej 6 punktów świadczy o silnym stopniu uzależnienia od nikotyny.

 

Pety w popielniczce

 

Warto rzucić palenie, zmienić sposób życia na zdrowszy

Oto kilka dodatkowych, dobrych powodów, aby zrezygnować z palenia papierosów:

“Polskie Towarzystwo Kardiologiczne po raz kolejny wskazuje na ścisły związek palenia papierosów z chorobami serca – palenie to prosta droga do rozwoju szeregu chorób układu krążenia: miażdżycy, zawału serca czy udaru mózgu, a w konsekwencji – do niewydolności serca, najbardziej zaawansowanej postaci wszystkich schorzeń układu sercowo-naczyniowego.”

„Za jeden z głównych czynników, które podwyższają prawdopodobieństwo wystąpienia raka trzustki uważane jest palenie. Wypalanie trzydziestu papierosów w ciągu dnia zwiększa je dwukrotnie (a według niektórych szacunków nawet pięciokrotnie).”

“Palacze są nie tylko bardziej narażeni na raka i rozedmę płuc czy choroby serca. Nałóg zwiększa także ryzyko chorób dziąseł oraz blisko dwukrotnie zwiększa prawdopodobieństwo leczenia kanałowego. Jest to spowodowane osłabieniem zdolności obronnych miazgi zębów.”

“Palenie papierosów ma związek z wyższym ryzykiem utraty słuchu, zwłaszcza w zakresie wysokich częstotliwości”.

“Palenie tytoniu, również bierne palenie, ma zły wpływ nie tylko na serce i płuca, ale też na wzrok.”

 

Chcę rzucić palenie – co mam zrobić?

Wiele osób samodzielnie próbuje przestać palić. Znam osoby, którym to się udało i już kilkanaście lat nie palą. Znam osoby, którym próby rzucenia palenia nie powiodły się i niestety odeszły zbyt wcześnie… Każdego roku 46 proc. palaczy w Polsce chce zerwać z nałogiem. Jednak warto zwrócić się wtedy o pomoc, ponieważ 90 proc. prób odbywa się bez dodatkowego wsparcia i niestety mają one niską skuteczność (3-5 proc.). Palenie papierosów jest uzależnieniem, które można leczyć!

W Polsce możesz uzyskać bezpłatną pomoc:

 • Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym: 801 108 108 lub 22 211 80 15
  (Doradcy są dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 11.00-19.00)
 • Strona http://jakrzucicpalenie.pl/ – bardzo dobra strona, także opisane są metody rzucania palenia, powody rzucania palenia, analiza wcześniejszych prób, dzienniczek, itd.

Przejrzyj powyższą stronę, znajdziesz tam kopalnię wiedzy i pomocne materiały aby rozpocząć walkę z uzależnieniem.

Jednym z podstawowych elementów rzucenia palenia jest stworzenie planu działania. National Cancer Institute zaleca pięć kroków, które są częścią każdego udanego planu rzucenia palenia – akronim START – żadnego z tych kroków nie może zabraknąć:

S (set) – Ustaw datę zakończenia palenia.

T (tell) – Poinformuj rodzinę, przyjaciół i współpracowników, że chcesz rzucić palenie.

A (anticipate) – Przewiduj i zaplanuj wyzwania, z którymi przyjdzie ci się zmierzyć podczas rzucania palenia.

R (remove) – Usuń papierosy i inne wyroby tytoniowe z domu, samochodu i miejsca pracy.

T (talk) – Porozmawiaj z lekarzem / terapeutą uzależnień o uzyskaniu pomocy w rzuceniu palenia.

 

Tomasz Kurzydłowski

PS Jestem dumny z mojej Mamy, że rzuciła palenie. Myślę, że ostatecznie każdemu pomoże coś innego, ale powyższe kroki START są bardzo ważne, szczególnie konsultacja z terapeutą uzależnień, ponieważ interwencje mają być dopasowane do danej osoby! Natomiast moja Mama rzuciła palenie z dnia na dzień, po biorezonansie… Dla mnie to zaskakujące… ale OK jeśli według Niej to właśnie zadziałało :)